Putin přijal v Moskvě Kissingera. O čem mluvili, neřekl

foto Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin přijal ve čtvrtek v Moskvě bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera. Podle agentury Reuters to oznámil Kreml, aniž upřesnil, o čem jednali. Kissinger je dodnes vlivný poradce a nedávno se sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Kreml pouze uvedl, že Kissinger přijel do Ruska na výroční expertní fórum Primakov Readings nazvané po bývalém ruském premiérovi.

Minulý měsíc se Kissinger sešel s Trumpem. Ten se má poprvé osobně setkat s Putinem příští týden na okraj summitu G20 v německém Hamburku.

Kontakty mezi Ruskem a Spojenými státy jsou ostře sledovány nejpozději od doby, kdy americké zpravodajské služby prohlásily, že Moskva zasahovala do loňských prezidentských voleb v USA s cílem napomoci zvolení Trumpa.

Ruští činitelé jsou podle Reuters zklamaní z nedostatku dialogu na vysoké úrovni mezi Moskvou a Trumpovou vládou. Ta podle nich nedokázala s Ruskem účinně řešit důležité otázky. Trump je prý svázán domácí opozicí, která jej může snadno napadnout, pokud by učinil vstřícné kroky vůči Moskvě, jak o nich uvažoval v předvolební kampani. Vztahy mezi Ruskem a USA jsou napjaté zejména kvůli odlišným postojům k řešení konfliktů na Ukrajině a v Sýrii.

Kissinger před třemi dny na konferenci v Londýně varoval před pokračujícím vzdalováním Ruska od jeho západních sousedů. Zároveň ale vyjádřil názor, že Putin nakonec bude usilovat o spolupráci s nimi. Jeho pohled na mezinárodní politiku prý ale připomíná nacionalistické autoritářství v Evropě 30. let minulého století.

Politik a politolog Kissinger, kterému je už 94 let, je stále velmi uznávaným zahraničněpolitickým expertem. Šéfem diplomacie USA byl v letech 1973 až 1977. Jako poradce prezidenta Richarda Nixona vytvořil soukromý komunikační kanál s tehdejším sovětským velvyslancem ve Washingtonu Anatolijem Dobryninem. Podle historiků tak přispěl k uvolnění během studené války.

Kissingerovi, jenž je nositelem Nobelovy ceny míru i Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, přezdívali Machiavelli kvůli jeho oblibě "realpolitiky". Někteří mu vytýkali i porušování lidských práv, jehož se měl dopouštět podporou diktátorů, kteří vyhovovali americkým zájmům. Podle části levicových kruhů tak patří Kissinger před soud.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 18. června 2018

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď