Putin chce posílit ruskou ekonomiku a spolupracovat s Trumpem

foto Ruský prezident Vladimir Putin přednáší každoroční poselství o stavu země.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním poselství o stavu federace přislíbil podpořit hospodářský rozvoj a vyjádřil také připravenost spolupracovat s budoucím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Během zhruba sedmdesátiminutového projevu Putin hovořil také o tom, že Rusko bude pokračovat ve svém demokratickém kurzu a že Rusové opět ukázali ochotu bránit nezávislost vlasti.

"Nehledáme a nikdy jsme nehledali nepřátele. Potřebujeme přátele," řekl Putin. Moskva se podle něj chce podílet na řešení globálních problémů a Rusko spolu se Spojenými státy nese zodpovědnost za světovou bezpečnost. Od Trumpa očekává Putin spolupráci v boji proti terorismu.

Velkou část projevu ruský prezident věnoval problematické hospodářské situaci. Očekává, že letošní pokles hrubého domácího produktu (HDP) dosáhne 0,6 procenta, zatímco loni to bylo 3,7 procenta. Zlepšení předpokládá i v případě inflace, která by se letos mohla zastavit na 5,8 procenta. Reálný inflační cíl na příští rok jsou podle něj čtyři procenta, což je i předpoklad pro ekonomický růst.

Za hlavní problémy ruské ekonomiky prezident považuje vnitřní potíže, jako je nedostatek investic, technologií a odborníků. Cestu k oživení ekonomiky vidí ve stabilním bankovním sektoru, který bude schopen poskytovat půjčky firmám v průmyslu i ve službách, ale i ve změně daňového systému. Do května nadcházejícího roku vláda podle Putina předloží dlouhodobý plán rozvoje hospodářství, který má posílit postavení Ruska v globální ekonomice.

Putin v poselství hovořil také o tom, že Rusko v dlouhodobém horizontu vnímá Asii jako středobod zájmů a vztahů. Ocenil úsilí Japonska o větší hospodářské vazby s Moskvou, partnerství s Indií zase označil za prioritu Ruska.

Prezident se zmínil také o budovaném mostě na anektovaný ukrajinský poloostrov Krym, po kterém by auta měla začít jezdit do konce roku 2018. Stavba, kterou Moskva považuje za strategickou, neboť přímo propojí Krym s Ruskem, odpovídá podle Putina časovému harmonogramu.

Putin s poselstvím před poslance Státní dumy a Rady federace předstoupil počtrnácté, tuto povinnost ruské hlavě státu ukládá ústava. Stejně jako v minulých letech promluvil k zákonodárcům ve Velkém kremelském sále.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď