Prvomájový pochod Brnem provázely potyčky extremistů a odpůrců

foto Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti a Dělnické mládeže uspořádali 1. května v Brně prvomájový pochod. Odpůrci krajní pravice se ho snažili blokovat, zasahovali i policisté na koních.

Brno - Potyčky pravicových extremistů a antifašistů provázely dnes prvomájový pochod Brnem, který svolala Dělnická mládež. Sešlo se asi 150 příznivců krajní pravice a 300 jejich odpůrců, řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová. Podle ní policie zajistila 11 lidí z obou stran. Jejich prohřešky bude řešit. Dalších 50 lidí z řad odpůrců policie omezila na svobodě kvůli tomu, že blokovali pochod sezením na tramvajových kolejích.

Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika zaznamenal nevhodné chování na obou stranách, spíše ale u odpůrců, řekl ČTK. Městská část vše vyhodnotí a uvidí, zda přistoupí k řešení přestupků. Mluvčí jihomoravské záchranné služby Hedvika Kropáčková ČTK řekla, že v péči záchranářů skončil jeden opilý muž, který dostal při zákroku policie epileptický záchvat. Záchranáři ho převezli do nemocnice.

Příznivci krajní pravice se sešli na náměstí Svobody, poté vyšli na Moravské náměstí a Rooseveltovou ulicí se dostali k nádraží, kde průvod předčasně ukončili, přestože měli jít až na Zelný trh. Rozepře nastaly už na náměstí Svobody, kde členové krajní pravice strhli odpůrcům transparenty a jeden z nich jim prořezali nožem. Na Moravském náměstí se potom někteří jednotlivci z obou skupin dostali do potyčky, kterou musela řešit policie. Zadržela první lidi.

Odpůrci, jejichž počet neustále sílil, se potom pískáním, bubnováním a jiným hlukem snažili znemožnit pořadatelům pochodu projevy. Poté se snažili pochod blokovat. Vytlačovat je museli těžkooděnci, kteří k tomu použili pěší členy, přes desítku policejních dodávek i četu na koních. U Janáčkova divadla vletěly do davu extremistů kameny a petardy. Policie zajistila další z odpůrců. Někteří si sedali na koleje a před koně, aby pochod zastavili, jiní lezli po policejních dodávkách.

Nakonec příznivci krajní pravice dorazili na nádraží, kde pochod rozpustili. Štika spatřoval prohřešky proti zákonu především na straně odpůrců pochodu, kteří podle něj neoznámili shromáždění, blokovali pochod a snažili se hlukem znemožnit projevy svolavatelů pochodu. Za problém označil i shromáždění na náměstí Svobody, kde je rozsudkem zakázaný hluk. Přesto si tam členové pochodu nahlas pouštěli hudbu a blokující si zase zpívali a bubnovali. "Řešit budu také to, že se mnou svolavatel akce odmítl v jejím průběhu komunikovat. Celou situaci si vyhodnotíme a uvidíme, jak to dál budeme řešit. Počkáme si také na výstupy policie.

Podle Komárové policie zadržené předvede a bude zjišťovat, co se stalo. Doplnila, že ve většině případů to končí přestupkem. "U některých jsme zajistili injekční stříkačky a omamné psychotropní látky," uzavřela mluvčí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

-4°C

Dnes je neděle 25. února 2018

Očekáváme v 7:00 -10°C

Celá předpověď