První výsledky voleb v Černé Hoře ukazují na vítězství vládní DPS

foto Premiér Černé Hory Milo Djukanovič hlasuje v parlamentních volbách.

Podgorica - Podle prvních dílčích výsledků černohorských parlamentních voleb by mohla prozápadní Demokratická strana socialistů (DPS) premiéra Mila Djukanoviče získat většinu až 42 procent hlasů. Vyplývá to z výpočtu volebního výsledku, které agentura CEMI odvodila po sečtení prvních 20 procent hlasů.

Opoziční koalice Demokratická fronta sdružující proruské a prosrbské strany má šanci získat 23 procent, další opoziční strana Klíč 12 procent hlasů. Volby by tak mohly skončit překvapivě jasným vítězstvím vládního tábora.

Volby v Černé Hoře jsou považovány za střet o další směřování země. Černá Hora podala přihlášku do EU v roce 2008, o dva roky později získala kandidátský status. Djukanović stojí v čele černohorské politiky čtvrt století.

Opozice premiérovu DPS již dlouho obviňuje z volebních podvodů a ze zapojení vysokých stranických funkcionářů do kriminálních aktivit. Taková nařčení se týkají i premiéra. Jeho mocenské ambice ohrozila i partnerská Sociálnědemokratická strana, která se od DPS odvrátila a posílila opozici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

27°C

Dnes je čtvrtek 17. srpna 2017

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď