Průzkum: Děti motivuje ke čtení necelá polovina dospělých Čechů

foto Děti, čtení, knihy, škola - ilustrační foto

Praha - Necelá polovina dospělých Čechů vede své děti a vnoučata ke čtení. Více je v tom motivují maminky a babičky. Dělají to přibližně dvě ze tří, zatímco mezi muži je to každý třetí tatínek nebo dědeček. Souvisí to zřejmě i s tím, že ženy čtou víc než muži. Vyplývá to z průzkumu, který letos v dubnu udělala mezi tisícovkou lidí agentura Ipsos pro projekt Čtení pomáhá. ČTK to dnes sdělila mediální zástupkyně projektu Tereza Skácalová.

Tři čtvrtiny rodičů motivují děti ke čtení nejčastěji nákupem hezké knihy. Každý druhý rodič či prarodič pak podle průzkumu dětem předčítá. Naopak k nejméně oblíbeným prostředkům motivace patří návštěva knihovny, kterou volí zhruba dvě procenta lidí. Aktivní čtenáři se snaží přilákat děti ke knihám zajímavým dějem, postavou či s nimi probírají hlavní myšlenku příběhu, uvedli autoři průzkumu.

Podle dětské psycholožky Lenky Malátové z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je vhodné děti seznamovat s knihami už od batolecího věku, například při rituálu čtení před spaním. Dospělí by se však měli snažit děti ke čtení příliš nenutit, protože je to může naopak odradit.

Začínající čtenáři by v 1. a 2. třídě měli podle lékařky trénovat čtení každý den deset až 15 minut nahlas, od 3. třídy aspoň občas nahlas. Rodičům starších dětí Malátová doporučuje, aby si spolu sedli a četli si potichu vedle sebe. Obsah by měl být přiměřený úrovni vývoje psychiky dítěte. "Projevujte zájem o to, co si dítě prohlíží, co čte, chvalte jeho zájem o knížky, časopisy i komiksy," radí. Počítač, televize nebo mobil by se dětem neměly zakazovat, ale rodiče by pro ně měly vymezit určitý čas.

"Děti je klíčové ke čtení motivovat nejintenzivněji ve věku mezi 3. až 5. třídou. Jedná se o věk, kdy čtou přirozeně nejvíce a rády," uvedl zakladatel projektu Čtení pomáhá Martin Roman, který se snaží podporovat čtenářskou gramotnost. Pozitivní vztah dítěte ke knihám by podle něj měli podporovat oba rodiče, protože čtení obohacuje slovní zásobu, představivost a znalosti.

Podle průzkumu jsou mezi českými čtenáři velké rozdíly. Pětina dospělých přečte jednu knihu za celý rok, zatímco stejný počet Čechů přečte nejméně jednu knihu měsíčně. Další pětina pak nečte vůbec, protože je knihy nebaví (devět procent), nebo jim to nedovolí čas (13 procent).

Více knih přečtou ženy než muži. Alespoň 16 knih za rok přečte 17 procent žen a devět procent mužů. Čtvrtina žen a 23 procent mužů zvládne tři až šest knih ročně. Nejméně čtenářů je ve věku od 24 do 35 let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je sobota 18. srpna 2018

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď