Provázek chystá pět novinek včetně Vitky od Kateřiny Tučkové

foto Nové posily brněnského Divadla Husa na provázku (zleva) Jan Mansfeld, Jaroslav Tomáš, Tomáš Žilinský a Dominik Teleky se představili 5. září v Brně na tiskové konferenci k jubilejní 50. sezoně divadla.

Brno - Divadlo Husa na provázku v jubilejní 50. sezoně chystá pět novinek včetně hry úspěšné spisovatelky Kateřiny Tučkové Vitka. Jejím námětem je osud předčasně zemřelé brněnské skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové. Hru zrežíruje Anna Petrželková, premiéra bude v únoru příštího roku.

"Kateřina Tučková hru píše přímo pro Provázek," řekl novinářům umělecký šéf Vladimír Morávek.

Už letos v září se na repertoár v obnovené premiéře vrátí Morávkova inscenace Kníže Myškin je idiot podle předlohy Fjodora Michajloviče Dostojevského, jedna z nejoceňovanějších inscenací roku 2004. Hlavní roli nově studuje Dominik Teleky, alternovat bude s Pavlem Liškou.

Jako novinka přibude v říjnu na repertoár Triptych Matka. Služka. Panna v režii Jana Antonína Pitínského podle jeho vlastního scénáře. Inscenace vypráví ve třech různých příbězích, historických obdobích a divadelních formách o ženském údělu.

V listopadu se repertoár rozšíří o inscenaci Na protest aneb Pokoj lidem dobré vůně. Zrežíruje ji Morávek, jenž na konci kalendářního roku po 12 letech opustí pozici uměleckého šéfa divadla. Kdo jej nahradí, zatím není známo, město vypíše výběrové řízení na vedení zastřešujícího Centra experimentálního divadla.

Příští rok v březnu Husa na provázku převede na jeviště Turnový háj, tedy soubor sloupků hudebnice Evy Turnové, který už nyní čítá pět knižních svazků. Netradiční předlohy se ujme režisérka Gabriela Ženatá. "Jsou to střípky, kaleidoskop toho, co zažívá česká žena v současné společnosti," uvedl dramaturg Miroslav Oščatka.

Na sklonku jubilejní sezony se na Provázek vrátí Michal Dočekal, zrežíruje Ameriku Franze Kafky. Autorem dramatizace je Dočekal spolu s Ivou Klestilovou, v Česku se dosud nehrála.

Celou jubilejní sezonu pojímá Husa na provázku jako průběžnou oslavu, pro své příznivce chystá celkem 50 akcí, dnes také vyhlásila soutěž o nejkrásnější báseň k výročí. Soubor před sezonou posílili čerství absolventi Janáčkovy akademie múzických umění Jan Mansfeld, Tomáš Žilinský, Jaroslav Tomáš a Dominik Teleky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

28°C

Dnes je pondělí 28. května 2018

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď