Projekt Jména mrtvým chce poznat oběti totalit v masových hrobech

foto Na pražském ďáblickém hřbitově lidé 1. června uctili dětské oběti komunistického režimu. Akci pořádaly občanské iniciativy sdružené v platformě Bez komunistů.cz. Pietní setkání mělo při příležitosti mezinárodního dne dětí připomenout děti, které zemřely ženám vězněným v komunistických věznicích.

Praha - Pomoci identifikovat oběti totalitních režimů v masových hrobech má projekt Jména mrtvým, který dnes představila organizace Centrum pro dokumentaci totalitních režimů. Vznikl kvůli nedostatečné aktivitě státních institucí, mohl by odhalit například ostatky aktérů atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V první fázi chce projekt zajistit vytvoření seznamu zemřelých z období totalitních režimů, kteří byli uloženi v neoznačených hrobech a zajistit vzorky DNA od jejich příbuzných, řekl dnes novinářům soudní znalec v oboru genetiky Daniel Vaněk. V dalších fázích projektu se plánuje archeologické ohledání pohřebišť, vyzvednutí ostatků, jejich antropologické ohledání a genetická identifikace. První fázi projektu jeho organizátoři financují z vlastních zdrojů.

Hromadná pohřebiště se nacházejí v Praze, Brně, Ostravě a ve Valdicích. Největší je na hřbitově v Ďáblicích, kde je ve společných hrobech uloženo patrně 2800 rakví. Jsou mezi nimi i ostatky parašutistů, kteří podnikli atentát na Heydricha, a podle historika Aleše Kýra také 137 popravených či zemřelých politických vězňů z poúnorového období.

Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu ve zprávě z loňského listopadu konstatoval, že se kvůli neúplné evidenci podařilo dohledat jen zlomek osudu ostatků zemřelých politických vězňů. V případě ďáblického hřbitova by podle úřadu exhumace těl odbojářů byly možné pouze možné pouze za podmínky, že se podaří získat dostatečné množství dokumentů, s jejichž pomocí bude možné určit místo pohřbění hledané osoby".

Projekt "nebude tak úplně závislý na přístupu ministerstva obrany a dalších institucí", uvedl místopředseda Senátu a jeden z jeho podporovatelů projektu Jiří Šesták z klubu Starostů.

Projekt má podporu nejen řady politiků včetně vicepremiéra Pavla Bělobrádka nebo ministra kultury Daniela Hermana (oba KDU-ČSL), ale i prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše, Michala Horáčka a Marka Hilšera. K podporovatelům patří řady vědců, kulturních osobností a bývalých politických vězňů včetně Josefa a Zdenky Mašínových.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 25. května 2018

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď