Pro firmy je nejtěžší najít obráběče a svářeče, trvá to až měsíc

foto Průmysl, svařování, dělník - ilustrační foto.

Praha - Pro firmy, které na českém pracovním trhu hledají nové pracovníky, je nejobtížnější najít obráběče a svářeče. V případě atraktivní mzdy uplynou od zadání poptávky po obsazení této pozice v průměru tři až čtyři týdny. Při podprůměrném mzdovém ohodnocení se doba náboru prodlužuje, nebo místo zůstává neobsazené. Naopak nejrychleji, a to zhruba do týdne, se shánějí dělníci či skladníci. Vyplývá to z informací pracovní agentury Wincott People.

Důvodem prodlužující se doby shánění pracovníků je prohlubující se nedostatek kvalifikovaných pracovníků na českém pracovním trhu. Největší nedostatek pracovních sil pociťují firmy v průmyslové výrobě. "Pokud firmy hledají jakékoliv kvalifikovanější lidi do výroby, musejí počítat s tím, že je neseženou bez problémů. Pokud jim nenabídnou dobrý plat, potřebné pracovníky nezískají buď vůbec, nebo se nábor neúměrně prodlouží," uvedl Adrian Suchánek z agentury.

Nejžádanější pozice v Česku souvisejí s automobilovým a strojírenským průmyslem, případně logistikou. Patří mezi ně dělníci, svářeči, obráběči, zámečníci a skladníci s oprávněním řídit vysokozdvižný vozík.

Na Moravě se nejžádanější pozice obsazují rychleji než v Čechách, což souvisí s restrukturalizací těžkého průmyslu a s vyšší nezaměstnaností na severu Moravy. Firma tam obsadí pozici obráběče o týden rychleji než v Čechách.

Nezaměstnanost v Česku klesá v posledních měsících k historickým minimům. V únoru klesla podle Úřadu práce ČR na 5,1 procenta, bez práce bylo 380.200 lidí. V březnu analytici očekávají další pokles. Míra nezaměstnanosti v Česku dosahuje nejnižší úrovně v Evropské unii, na světě je asi jen 14 zemí, kde je ještě níže. Nízká míra nezaměstnanosti se na pracovním trhu odráží nedostatkem vhodné pracovní síly, což nutí firmy zvyšovat mzdy. Průměrná hrubá měsíční mzda stoupla v posledním loňském čtvrtletí o 4,2 procenta na 29.320 korun a podle analytiků rostly především pracovníkům s nižší mzdou. K růstu nižších mezd zásadním způsobem přispěl růst minimální mzdy, která loni v lednu stoupla na 9900 korun a od letošního roku činí 11.000 korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je neděle 21. ledna 2018

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď