Případ tragického pádu mostu ve Vilémově se dostal k soudu

foto Ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, kde se 4. září zřítil silniční most, pokračovali 5. září hasiči se specializovanou technikou v odstraňování trosek.

Havlíčkův Brod - Státní zástupkyně Zdeňka Tománková podala k Okresnímu soudu v Havlíčkově Brodě obžalobu na deset lidí kvůli pádu mostu ve Vilémově. Viní je z obecného ohrožení z nedbalosti. Při pádu mostu zemřeli čtyři dělníci. Obviněným, mezi nimiž jsou zástupci stavebních firem, investora i stavebního dohledu, hrozí vězení od tří do deseti let.

Podle mluvčího Jana Doležala musí soud nejprve rozsáhlý spis prostudovat a pak rozhodne, zda začne případ projednávat, nebo spis vrátí státní zástupkyni k doplnění dokazování. "Zatím nelze říct, kdy by se případ mohl začít projednávat, určitě to bude v řádu měsíců," řekl Doležal ČTK.

Most ve Vilémově se zřítil v září 2014. Pod mostem pracovalo v té době šest dělníků. Čtyři zahynuli a dva byli zraněni. Hned po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Podle závěrů policejního vyšetřování, výslechů a odborných posudků nebyly stavební práce řízeny v souladu s projektovou dokumentací a nebylo zajištěno dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce.

Inspektorát práce udělil v souvislosti se zřícením mostu pokuty v celkové výši 1,5 milionu korun. Dostaly je firmy Strabag a Bögl a Krýsl a koordinátorka bezpečnosti práce Marie Hubková. Pokutovaní podle inspektorátu nezajistili dostatečně bezpečnou koordinaci prací při opravách mostu.

Téměř 90 let starý klenutý most přes říčku Hostačovku ve Vilémově procházel rekonstrukcí v rámci modernizace silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Kraj Vysočina zakázku za více než 200 milionů korun zadal konsorciu stavebních firem M-Silnice a Strabag. Most ve Vilémově opravovala jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 20. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď