Příjezdem krále začalo Znojemské historické vinobraní

foto Nočním průvodem krále Jana Lucemburského byly ve Znojmě 15. září symbolicky zahájeny třídenní slavnosti Znojemské historické vinobraní.

Znojmo - Příjezdem představitele krále Jana Lucemburského a večerní ohňovou show dnes začalo Znojemské historické vinobraní, které je největším svátkem vína v České republice. Třídenní program vyvrcholí v sobotu historickým průvodem se stovkami účastníků. Letošní novinkou je historická krčma zasazená do doby prvního Lucemburka na českém trůně, tedy do první poloviny 14. století.

Desítky tisíc návštěvníků, kteří byli roky zvyklí, že manželku krále Elišku Přemyslovnu ztělesňovala herečka Šárka Drozdová, letos viděli v roli nově Michaelu Filipovou. Krále opět ztvárnil herec Miroslav Hrabě. Jan Lucemburský jako ústřední postava vinobraní připomíná událost z roku 1327, kdy do Znojma přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi.

Nočním průvodem krále Jana Lucemburského byly ve Znojmě 15. září symbolicky zahájeny třídenní slavnosti Znojemské historické vinobraní. V posledních letech se pořadatelé ze Znojemské Besedy snaží spolu s vínem dávat důraz především na historický kontext slavností. Do toho zapadá i krčma, která nabídne jídla vařená podle dobových receptů. "O krčmě jako třinácté scéně jsme uvažovali dva roky. Je umístěná na vnitřním nádvoří znojemského hradu," uvedl ředitel Znojemské Besedy František Koudela.

Stejně jako v minulých letech nechybí osvědčené atrakce jako ulička chudiny, muzikantská, šermířská a herecká vystoupení. Lidé mohou také navštívit koncerty různých hudebních žánrů a mohou mezi scénami libovolně přecházet.

Vstupné se platí na páteční a sobotní program. Neděle je zdarma a pořadatelé ji vnímají jako více relaxační a určenou k poznávání města. Poprvé se Znojemské historické vinobraní konalo před 51 lety, loni přijelo 83.000 lidí, což je novodobý rekord.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je úterý 22. května 2018

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď