Příbramské průmyslové zóně dominuje ojedinělý balonový hangár

foto Ojedinělá stavba, o jejímž původním účelu dnes málokdo ví, se dosud vyjímá v průmyslové zóně v Příbrami. Objekt s obloukovou střechou (na snímku z 12. dubna) sloužil před válkou k hangárování pozorovacích balonů československé armády. Přestože jde o technický unikát, není zapsán v seznamu památek.

Příbram - Ojedinělá stavba, o jejímž původním účelu dnes málokdo ví, se dosud vyjímá v průmyslové zóně v Příbrami. Objekt s obloukovou střechou sloužil před válkou k hangárování pozorovacích balonů československé armády. Přestože jde o technický unikát, není zapsán v seznamu památek, řekl ČTK ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

"Je to unikátní stavba, u nás v republice ojedinělá. Není zapsaná v rejstříku památek, nicméně určitě by si tu klasifikaci zasloužila," míní Velfl.

Spodek hangáru je vyzděný, zbytek tvoří ocelové konstrukce a dřevěné výplně, drtivá většina je podle Velfla původní. "Je tam úžasné i otevírání vrat pomocí řetězových táhel. I nosná konstrukce je ojedinělá, nic podobného se u nás nedochovalo. A je to také doklad o posilování obranyschopnosti republiky proti Hitlerovi," uvedl Velfl.

Ojedinělá stavba, o jejímž původním účelu dnes málokdo ví, se dosud vyjímá v průmyslové zóně v Příbrami. Objekt s obloukovou střechou (na snímku z 12. dubna) sloužil před válkou k hangárování pozorovacích balonů československé armády. Přestože jde o technický unikát, není zapsán v seznamu památek. Hangár, do nějž se vešly dva balony, byl vybudován v polovině 30. let minulého století. Jeho vznik souvisel s přesunem 331. dělostřeleckého pluku do Příbrami. Pozorovací balony sloužily k upřesňování palby. Později je armáda přestala používat a pozorování prováděla jinými způsoby.

Příbramská balonová rota byla vyřazena z dělostřeleckého pluku v roce 1938. V dalším období sloužil hangár ke garážování techniky a později jako sklad, dnes má objekt soukromého vlastníka. "Hangár je v areálu soukromé firmy a naštěstí nejsou zatím žádné tlaky na jeho likvidaci," uvedl Velfl.

Podle něj je otázkou, zda by bylo možné objekt případně rozebrat a přestěhovat jinam. "Možné je všechno, ale je to vždy o penězích. V našich podmínkách by na to asi peníze nebyly," dodal Velfl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

-4°C

Dnes je neděle 25. února 2018

Očekáváme v 9:00 -8°C

Celá předpověď