Prezidentem HK zůstává Dlouhý, je rozčarován z hospodářské politiky

foto Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý vystoupil 16. května na sněmu komory v Praze.

Praha - Delegáti Hospodářské komory zvolili za svého prezidenta na další tříleté období Vladimíra Dlouhého (63). V čele komory stojí už tři roky. V dnešní volbě byl jediným kandidátem. Volba byla jednoznačná, Dlouhého podpořilo 220 z 246 hlasujících. Dlouhý na sněmu v Praze v úvodním projevu vyjádřil rozčarování z hospodářské politiky vlády.

Dlouhý před sněmem řekl, že byl před třemi lety zvolen, aby pomohl podnikatelům v boji s nekalou konkurencí či "buzerací státními úředníky". Ačkoli Hospodářská komora pod jeho vedením posílila svůj vliv a zlepšila služby, stále není spokojena s podmínkami pro podnikání v Česku, které tak zůstanou prioritou i v dalším tříletém prezidentském období, uvedl.

Dlouhý zastával od roku 1990 do roku 1992 funkci ministra hospodářství a poté ministra průmyslu a obchodu až do roku 1997, kdy se při vládní krizi z politiky stáhl. Pak pracoval jako poradce společnosti ABB a banky Goldman Sachs a také vyučoval ekonomii na vysokých školách. V roce 2013 se chtěl v přímé prezidentské volbě ucházet o post hlavy státu, ale ministerstvo vnitra jeho kandidaturu odmítlo zaregistrovat kvůli nedostatečnému počtu podpisů na petičních arších.

Dlouhý byl nominován zástupci okresních komor a společenstev. Delegáti dnes vyberou také další členy představenstva a dozorčí rady. Hospodářská komora ČR je největším zástupcem podnikatelů v Česku, sdružuje 15.000 členů.

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý vystoupil 16. května na sněmu komory v Praze. Dlouhý na dnešním v úvodním projevu vyjádřil rozčarování z hospodářské politiky vlády. Podnikatelé podle něho žijí v nejistotě, obklíčeni "obludnou" byrokracií. V souvislosti se současnou politickou krizí varoval před "balkanizací" české politické scény.

Dlouhý uvedl, že Hospodářská komora bude ještě razantněji prosazovat zájmy podnikatelů. "Uděláme vše pro to, abychom zabránili přijetí škodlivého návrhu zákoníku práce," upozornil. Komora podle něj bude také proti dalšímu zvyšování minimální mzdy. Současně vyzval politiky, aby v tomto funkčním období vlády nepřijímali ani návrh novely zákoníku práce, ani nezvyšovali minimální mzdu. "V obou případech jde o líbivé předvolební tahy, které možná uspokojí odbory, ale tvrdě dopadnou na podnikatele a zaměstnavatele," uvedl Dlouhý. Podle něj sice vláda přispěla k oživení hospodářského růstu, měla ale štěstí, že vládla v době světové konjunktury.

Před účastníky sněmu předstoupil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který je seznámil s hlavními prioritami jeho kabinetu do podzimních voleb. Jako první by ministři podle něj měli "pečlivé vyhodnocovat situaci ve všech operačních programech, aby nepřišli o žádné evropské peníze". Podle něj by měly být také dotaženy k zahájení výstavby všechny klíčové dopravní stavby, na které se podařilo získat hodnocení o vlivu na životní prostředí EIA, a měl by být schválen koncepční dokument ohledně vysokorychlostních železničních tratí.

Za prioritu považuje Sobotka i přípravu digitalizace, pokračování prací na elektronizaci státní správy a vypracování konceptu změny systému investičních pobídek, které by se měly více orientovat na malé a střední podniky. V souvislosti se situací v Evropě po francouzských a německých volbách se také vyslovil pro to, aby si Česko stanovilo termín přijetí eura.

Sobotka po svém vystoupení novinářům řekl, že zvyšování minimální mzdy má pozitivní vliv na růst mezd. V době klesající nezaměstnanosti je podle něj třeba zvyšovat motivaci zaměstnanců pracovat. "Budu chtít zvýšit minimální mzdu od 1. ledna 2018 o 1200 Kč," dodal.

Téma zaměstnávání lidí z Ukrajiny je třeba vidět také z pohledu zaměstnanců, reagoval na Dlouhého výzvu k urychlení jejich přílivu. "Chceme systém přijímání zaměstnanců mimo EU držet pod kontrolou, jejich příliv budeme dále regulovat. Nechceme, aby ukrajinští pracovníci tlačili na pokles mezd," podotkl.

"Co jste, přes veškeré sliby a kritiku předcházejících vlád, vlastně pro podnikatele, zvláště ty malé střední udělali? Jak se urychlila realizace tolik potřebných infrastrukturních projektů? Proč každá snaha o zjednodušení rozhodovacích procesů naráží na byrokracii a žárlivost ministerských úředníků, neochotných vzdát se svých údajně nenahraditelných kompetencí?" ptal se politiků Dlouhý ve svém projevu v souvislosti s dobrou hospodářskou kondicí naší země.

Sobotka současně věří, že i vzhledem k současné vypjaté situaci na české politické scéně kvůli návrhu na odvoláním ministra financí Andrejem Babišem (ANO) vláda dokončí svou práci do řádných voleb a změna na pozici ministra financí bude zvládnuta v rámci pravidel a ústavy. Podle něj je demokracie v Česku schopna tuto výměnu zvládnout.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

23°C

Dnes je pátek 20. dubna 2018

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď