Premiéři ČR a Bavorska zahájili v Norimberku výstavu o Karlu IV.

foto Na Karla IV., kterému je věnována česko-bavorská zemská výstava, je v Norimberku možné narazit nejen v Germánském národním muzeu, ale i na ulicích v centru města. Císaře Svaté říše římské a českého krále i jeho dobu zde připomíná několik atrakcí.Jednou z nich je mechanické divadlo umístěné jen pár kroků od norimberské radnice. Kolemjdoucí na něm stiskem tlačítka mohou zvolit německou nebo anglickou verzi, a pak se na asi devět minut ponořit do života doby Karla IV.

Norimberk - Premiér Bohuslav Sobotka v Norimberku společně s bavorským premiérem Horstem Seehoferem otevřel česko-bavorskou výstavu o Karlu IV. a umění jeho doby. Výstava v Germánském národním muzeu navazuje na pražskou část, která se konala od května do září a kterou také zahajovali oba premiéři. V Česku se expozice zařadila k divácky nejúspěšnějším výstavním projektům poslední doby: za čtyři měsíce ji vidělo přes 90.000 návštěvníků.

Sobotka v dnešním projevu uvedl, že význam výstavy tkví v tom, že se k odkazu Karla IV. mohou hlásit Češi i Bavoři. "Nejsem naivní, abych věřil, že staleté stereotypy odstraní jedna výstava, ... ale jsem přesvědčen, že představuje na této cestě významný krok," řekl. "Upřímně si přeji, abychom mezi Českou republikou a Bavorskem nacházeli stále častěji kulturní mosty, jako je tato výstava," řekl.

Český premiér doplnil, že do Norimberka se jistě přijedou podívat i ti, kdo výstavu již zhlédli v Praze. "Je to blízko i díky našim stále lepším vzájemným vztahům," uvedl.

"Když si představíme, že přes 40 let se čeští premiéři a bavorští ministerští předsedové nesetkávali a my se za posledních 12 měsíců vidíme popáté, je to výrazem toho, jakou normalitu vztahy mezi Českou republikou a svobodným státem Bavorsko mají," uvedl před otevřením výstavy a po soukromém obědě se Sobotkou šéf bavorské vlády Seehofer.

Dnešní vernisáž označil za symbol přátelství, které se mezi oběma zeměmi vyvíjí. "Vidím, že vztahy mezi našimi národy jsou pro vás záležitostí Vašeho srdce, proto bych Vám za vaše angažmá ve službách smíření chtěl poděkovat," řekl Seehofer českému premiérovi. Připomněl také, že za poslední dva roky bylo mimo jiné otevřeno zastoupení Bavorska v Praze a podepsána dohoda o kulturní spolupráci. "Přátelství mezi zeměmi nelze nařídit státem, musí ho naplňovat lidé, každá generace znovu," řekl bavorský ministerský předseda.

Karel IV. byl podle něj velkým stavitelem mostů mezi Čechami a Bavorskem; za ně ale označil i děti z obou stran hranic, které se dnes stále více učí jazyk druhé země. "Každé dítě v Norimberku ví, že i francké město obdařil (Karel IV.) mnoha krásnými stavbami," řekl k vlivu, který Karel IV. v zemi má.

Norimberská verze výstavy připravená českými i německými odborníky je proti pražské variantě redukována, místo více než dvou stovek artefaktů jich má asi 170. Bude ale doplněna novými zápůjčkami zejména rukopisných památek. Dnešní odpolední vernisáže v Germánském národním muzeu se zúčastnil také český ministr kultury Daniel Herman a ředitel Národní galerie v Praze a hlavní kurátor výstavy Jiří Fajt.

Za jeden z nejvýznamnějších artefaktů považuje Fajt relikviářový kříž papeže Urbana V. zapůjčený z pokladnice katedrály svatého Víta. Stejně jako v Praze bude i v Norimberku jedním z ústředních exponátů výstavy Zlatá bula císaře Karla IV. z roku 1356, tedy hlavní zákoník Svaté říše římské platný až do jejího konce v roce 1806. Expozice je jednou z nejvýraznějších událostí oslav letošního 700. výročí narození Karla IV.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2017

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď