Sobotka kvůli potížím s Babišem podá demisi vlády - záznam on-line přenosu

foto Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil 2. května v Praze, že kvůli nejasnostem kolem ministra financí Andreje Babiše z ANO podá do konce týdne prezidentovi Miloši Zemanovi demisi celé vlády.

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli nejasnostem kolem podnikání ministra financí Andreje Babiše (ANO) podá do konce týdne prezidentovi Miloši Zemanovi demisi celé vlády. Pokud by Babiše pouze odvolal z funkce, šéfovi hnutí ANO by to do voleb umožnilo hrát roli mučedníka, řekl. Podle Babiše by bylo nejlepším řešením, aby vláda dovládla v demisi do řádných voleb. Sobotku označil za zbabělce, naopak jako nového premiéra by si dovedl představit stávajícího ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) označil krok předsedy vlády za ústavně nejčistší řešení situace. Vypsání předčasných voleb by považoval za nešikovné. Hrad ponechává Sobotkovo rozhodnutí prozatím bez komentáře.

Premiér dnes prohlásil, že není možné, aby se vláda snažila přežít zbývající půlrok do řádného termínu voleb a tvářila se, že se nic neděje. Babiš je podle něj ve střetu zájmů, když mu jako ministrovi financí podléhá Finanční správa, která by měla vyšetřit jeho nákup jednokorunových dluhopisů od společnosti Agrofert v době, kdy ji vlastnil. Dopis, kterým ministr v závěru minulého týdne vysvětloval své podnikání Sněmovně, podle Sobotky nevyvrátil pochyby ohledně možného obcházení daňových zákonů i Babišových příjmů.

On-line přenos:

Sobotka označil další Babišovo pokračování ve funkci ministra financí za neudržitelné. Jeho odvoláním, které považuje za nejjednodušší řešení, by však podle svého mínění Babišovi jen nahrál v předvolební kampani, aby mohl hrát roli mučedníka. Demise celé vlády by měla umožnit stávající koalici jednat o dalším pokračování, jehož podmínkou je ale podle premiéra změna na pozici ministra financí. V případě shody všech stran ve Sněmovně ale nevylučuje předčasné volby.

Babiš by považoval za nejlepší řešení, aby vláda dokončila mandát v demisi do řádných parlamentních voleb. Sobotku označil za zbabělce, který poškodil vládu a práci ministrů. Premiérův krok je podle Babiše absolutně nezodpovědný a ohrožuje čerpání evropských fondů a navýšení platů například bezpečnostním složkám. Na tahu je nyní prezident, uvedl Babiš. Novým premiérem by podle něj mohl být Zaorálek. "My jsme připraveni jednat, aby ta vláda dovládla," řekl ČTK Babiš.

Video: Vyjádření Babiše k Sobotkově oznámení o demisi vlády
02.05.2017, 18:45, autor: tad/hbv, zdroj: ČTK/Hradec

Šéf koaličních lidovců Bělobrádek řekl, že Sobotka podáním demise vlády využije své ústavní právo, je to ale také na jeho zodpovědnost. Řešení označil za ústavně nejčistší v situaci, kdy Babiš neodstoupil sám, ani ho k tomu nedonutilo jeho hnutí. KDU-ČSL je podle něj připravena o nastalé situaci jednat, vypsání předčasných voleb by ale považovala za nešikovné. I podle Bělobrádka je nyní situace v Zemanových rukou.

Přehled vlád samostatné ČR, jejichž funkční období skončilo předčasně (řazeno chronologicky).

Pražský hrad ponechává Sobotkovo oznámení o demisi vlády bez komentáře. Postup prezidenta bude podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka oznámen v pravý čas. Sobotka se chce se Zemanem sejít během tohoto týdne, Babiš má s hlavou státu domluvenou schůzku na středu.

Opoziční strany Sobotkův krok většinou kritizují. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska není Sobotka schopen nést svou zodpovědnost a rozhodování předává do rukou Zemana. Šéf STAN Petr Gazdík si myslí, Sobotka a Babiš svým chováním uvrhli zemi před volbami do nestability. Předseda ODS Petr Fiala označil demisi celé vlády za výraz bezradnosti a alibismu.

Zeman uložil svým analytickým týmům, aby demisí vlády zabývaly, řekl po dnešní dlouhodobě plánované schůzce s prezidentem šéf KSČM Vojtěch Filip. Další postup mu Zeman nenaznačil.

Světová média označila Sobotkovo rozhodnutí za překvapivé. Tiskové agentury v čele s anglofonními AP a Reuters a také francouzskou AFP či německou DPA vysvětlovaly, že důvodem jsou spory mezi šéfem kabinetu a ministrem financí. Podle ruské agentury TASS není vyloučeno, že Zeman pověří Babiše sestavením nové vlády.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

21°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď