Preislerova Dívka v modrém byla vydražena téměř za osm milionů Kč

foto Obraz Emila Filly Zátiší s pomerančem se aukci výtvarného umění v Praze prodal 23. dubna za vyvolávací cenu 2,2 milionu korun.

Praha - Obraz Jana Preislera Dívka v modrém se na dnešní aukci výtvarného umění v Praze prodal za 7,8 milionu korun bez dražební provize. To představuje více než šestinásobek vyvolávací ceny díla. Za cenu 2,9 milionu korun dnes našlo nového majitele i Zátiší s pomerančem od Emila Filly. ČTK to sdělila mediální zástupkyně pořádající Galerie ART Praha Hana Hikelová.

Obraz Jana Preislera Dívka v modrém se aukci výtvarného umění v Praze prodal 23. dubna za 7,8 milionu korun bez dražební provize. To představuje více než šestinásobek vyvolávací ceny díla.Obraz Dívka v modrém patří k vrcholným Preislerovým dílům. Jde o dosud veřejnosti neznámou variantu k jednomu z nejzásadnějších umělcových děl počátku 20. století, obrazu Pohádka z roku 1902. "V nezvykle jemně vypracované olejové malbě malíř takřka impresionisticky zachytil melancholický výraz princezny Pohádky," popisuje obraz aukční katalog. Dílo původně patřilo do sbírky podnikatele a sběratele umění Leo Strasse, který se zasloužil o vznik městské obrazárny v Náchodě. Vyvolávací cena obrazu byla 1,2 milionu korun.

Další vydražený obraz, Zátiší s pomerančem, patří mezi významná komorní díla Emila Filly. Jeden z nejvýznamnějších českých malířů při jeho tvorbě použil příměs písku, která dílu dodává zajímavou plasticitu, uvádí aukční katalog. Obraz pochází ze sbírky Oldřicha Kuby, který se zasloužil o vznik Západočeské galerie v Plzni a v letech 1954 až 1985 byl jejím prvním ředitelem. Do dnešní aukce šlo Fillovo Zátiší s pomerančem za vyvolávací cenu 2,2 milionu bez aukční provize.

Za 1,8 milionu našel nového vlastníka také obraz Rozmluva - Večeře Páně, který na přelomu 30. a 40. let namalovala další významná postava českého moderního malířství, Jan Bauch. Podle posudku kunsthistoričky Rey Michalové obraz patří mezi desítku nejslavnějších a nejvýznamnějších Bauchových děl. Obraz šel do aukce s vyvolávací cenou 550.000 korun.

Za půl druhého milionu korun bez aukční provize se na dnešní aukci v pražském hotelu Hilton prodal také obraz Václava Špály Blatouchy ve džbánu. Milionovou hranici překonalo i další Špálovo dílo, Zátiší z roku 1937. Prodalo se za 1,35 milionu korun. Jen o 40.000 Kč levnější bylo dílo slovenského malíře Martina Benky s názvem Madona (V sliačskom kroji).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

3°C

Dnes je úterý 20. března 2018

Očekáváme v 23:00 -1°C

Celá předpověď