Představitelé VŠ i odborů trvají na požadavku 4,5 miliardy

foto Vysokoškolští studenti na přednášce, posluchárna, pedagog - ilustrační foto.

Praha - Zástupci vysokých škol a odbory požadují, aby vysokoškolský rozpočet pro příští rok zahrnoval slibované 4,5 miliardy korun navíc. O prázdninách o tom chtějí vyjednávat s politiky. Pokud s požadavky neuspějí, jsou připraveni v září a říjnu k nátlakovým akcím. Novinářům to po jednání předsedů České konference rektorů, Rady vysokých škol a vysokoškolských odborů řekl šéf konference Tomáš Zima. Odboráři, konference a rada chtějí svůj postup koordinovat.

"Zatím nikdo nezpochybnil, že školství včetně vysokého je podfinancované," rekapituloval Zima své nedávné jednání s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) či dopis, který obdržel od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). "Ale něco jsou slova a něco činy. My teď budeme očekávat ty činy," dodal.

Vláda zvýšení částky pro vysoké školy zhruba o 4,5 miliardy na jaře schválila, do návrhu rozpočtu se to ale nepromítlo. Odboráři dříve mluvili o tom, že jsou připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost, také rektoři hovořili o důraznějším naléhání na vládu. Zima dnes řekl, že 4,5 miliardy by byly výsledkem velice úspěšného jednání. "Samozřejmě jsme ochotni jít k nějakému kompromisnímu řešení, důležité je hlavně vidět nějaký pozitivní trend," uvedl Zima.

Zima ani předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer nechtěli konkretizovat, jakou částku by považovali za minimální. "Domnívám se, že bude-li to navýšení nižší než dvě miliardy, tak to (jednání) bude velmi neúspěšné," řekl Fischer. Peníze by podle něj měly směřovat na provoz vysokých škol, což znamená zejména platy akademických i dalších pracovníků, a také na doktorská stipendia.

Pokud nebudou představitelé vysokého školství spokojeni, mohli by o sobě dát po prázdninách silně vědět, dodal Fischer. "Máme řadu variant, jak o nás bude slyšet v září a říjnu," uvedl Zima. Předseda školských odborů František Dobšík konstatoval, že září a začátek října mohou být "opravdu horké".

O společném postupu po dopolední schůzce pak jednali předáci školských a vysokoškolských odborů. Oba svazy v prohlášení uvedly, že se shodly na "možných společně plánovaných protestních akcích". Odboráři chtějí o sumě pro vysoké školy mluvit s vládou i v pondělí na tripartitě při projednávání návrhu rozpočtu.

Dobšík ČTK dnes řekl, že zatímco učitelům v regionálním školství platy teď několikrát rostly, "vysoké školy ostrouhaly". Podle předáka vysokoškolských odborů Petra Baierla odborníci ze škol odcházejí jinam. "Docent má třeba kolem 27.000 korun. Absolvent, kterého učil, mívá po škole skoro stejný nástupní plat," řekl ČTK Baierl.

Vysoké školy si dlouhodobě stěžují na podfinancování. Poukazují na to, že nedostatek peněz ohrožuje kvalitu výuky i konkurenceschopnost českých vzdělávacích institucí. Letos vysokým školám připadlo kolem 21 miliard, tedy zhruba stejně jako loni. Podle Zimy může hodně napovědět už schůzka Pilného s ministrem školství Stanislavem Štechem (za ČSSD), která by se měla konat 24. července.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

17°C

Dnes je pátek 27. dubna 2018

Očekáváme v 7:00 7°C

Celá předpověď