Předseda ČSSD Sobotka: Babiš není superman, dá se porazit

foto Ilustrační foto - Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Hradec Králové - Předseda sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes na konferenci krajské ČSSD v Královéhradeckém kraji označil Andreje Babiše (ANO) a jeho hnutí ANO za hlavního soupeře ČSSD v celostátních volbách. Uvedl, že předseda ANO není superman, dá se porazit a sociální demokraté se ho nesmějí bát.

"Využívá své peníze, Agrofert, noviny, média, aby získal absolutní moc v České republice," řekl Sobotka na adresu Babiše, jehož hnutí ANO momentálně podle většiny volebních průzkumů před ČSSD výrazně vede.

"Mě mrzí, že pan Sobotka si našel viníka prohraných krajských voleb ve mně," sdělil Babiš ČTK. Uvedl, že Sobotka proti němu používal už před volbami negativní rétoriku, a když ČSSD prohrála krajské volby, poslal spolustraníkům dopis, kde z porážky obvinil právě jeho. Dnešní Sobotkova slova jsou podle něj jen pokračováním této rétoriky. "Čekal bych, že pan premiér vyvodí osobní odpovědnost, a ne že bude ukazovat prstem na mě," dodal Babiš.

Sociální demokraté o víkendu zahajují sérii nominačních krajských konferencí, které před březnovým sjezdem ukážou, jakou podporu má Sobotka ve straně. Po neúspěchu v říjnových krajských a senátních volbách čelil kritice, žádný vyzyvatel se ale do volby nového předsedy zatím nepřihlásil. Dnes se koná krajská konference ČSSD nejen v hradeckém, ale i v Pardubickém kraji. V hradeckém kraji už Sobotka získal podporu pro své znovuzvolení do čela ČSSD, o které bude usilovat na březnové sjezdu.

Předsedu ANO a ministra financí Babiše kritizoval Sobotka tento týden i kvůli možným změnám v elektronické evidenci tržeb, s nimiž Babiš přišel na středeční koaliční radě, Babiš kritiku odmítá.

V Hradci Králové na zasedání krajské ČSSD dnes Sobotka zhodnotil výsledky krajských voleb a apeloval na to, aby kraje vytvořily kvalitní kandidátky pro celostátní volby v příštím roce, aby se zastavil odliv levicových voličů k hnutí ANO. "My jsme poslední překážka, aby Andrej Babiš získal absolutní moc," řekl Sobotka.

Dodal, že hradecké sociální demokraty přijel požádat o podporu. Podle něj již tradiční nástroje volebních kampaní nefungují a sociální demokracie musí změnit strategii a také se sjednotit.

"Klíčová témata do voleb jsou pro nás podpora rodin s dětmi, dostupné kvalitní zdravotnictví, také otázka podpory seniorů. A skutečně velmi dobré sociální politiky, která bude myslet na lidi, zejména na pracující a zaměstnance," řekl ČTK Sobotka.

Královéhradecká ČSSD dnes volí krajské vedení, očekává se nominace poslance a starosty Náchoda Jana Birkeho na místopředsedu strany. "Jan Birke je úspěšný komunální politik. Myslím si, že bychom ho ve vedení sociální demokracii potřebovali," řekl ČTK Sobotka.

Hradecká ČSSD podpořila Sobotku do čela strany

Sociální demokracie v Královéhradeckém kraji podporuje znovuzvolení Bohuslava Sobotky do čela strany, podpora jeho nominace byla jednoznačná, řekl ČTK předseda krajské organizace Jan Birke. Na prvního místopředsedu ČSSD kraj navrhl ministra vnitra Milana Chovance, který tuto funkci rovněž zastává už nyní. Poslanec a starosta Náchoda Birke obdržel nominaci na řadového místopředsedu ČSSD. Volební sjezd sociální demokracie se koná příští rok v březnu.

Sociální demokraté o víkendu zahajují sérii nominačních krajských konferencí, které před březnovým sjezdem ukážou, jakou podporu má Sobotka ve straně. Po neúspěchu v říjnových krajských a senátních volbách čelil kritice, žádný vyzyvatel se ale do volby nového předsedy zatím nepřihlásil. Dnes se koná krajská konference ČSSD nejen v hradeckém, ale i v Pardubickém kraji, v neděli ve Zlínském kraji.

"Podpora (Sobotkovi) byla v zásadě jednomyslná, jednoznačná a velmi silná. Je to dobře, protože musíme mít silného lídra před nadcházejícími volbami," řekl ČTK znovuzvolený předseda krajské organizace Birke. Podle něj by neměla ČSSD "přepřahat", měnit své vedení před sněmovními volbami v příštím roce.

Kandidaturu na prvního místopředsedu ČSSD v pondělí oznámil poslanec Jeroným Tejc, který se dnes hradecké konference zúčastnil. Podle něj je strana v krizi. Birke jeho snahu okomentoval slovy, že hradečtí už svého kandidáta zvolili. "Je nesmysl dávat dvě nominace na jedno místo, protože statutár (statututární místopředseda) je jenom jeden," uvedl Birke.

Pokud bude sám zvolen jedním z místopředsedů ČSSD, věří, že může straně z pozice starosty města pomoci. "Dlouhodobě na Náchodsku dosahujeme dobrých výsledků," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď