Praha uzavřela partnerství s čínskou Šanghají

foto Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu v Číně podepsal náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Podpisu byl přítomen prezident Miloš Zeman (vlevo) a šanghajský primátor Jing Jung (vpravo).

Šanghaj - Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, dnes v Číně podepsal náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Podpisu byl přítomen prezident Miloš Zeman a šanghajský primátor Jing Jung. Podepsány byly i další tři dohody o zdravotnictví a médiích.

Návštěva Šanghaje je posledním bodem Zemanovy návštěvy v Číně, která začala v pátek. Kromě setkání s primátorem má ještě na programu jednání s několika čínskými firmami nebo účast na semináři věnovaném turismu.

Zeman šanghajskému primátorovi řekl, že Šanghaj je důležitá nejenom počtem obyvatel (24 milionů), ale i tím, že to je důležité finanční centrum.

Dvě z uzavřených dohod se týkají zdravotnictví. Memorandum o spolupráci Nemocnice Na Bulovce s Huashan University Hospital podepsala ředitelka české nemocnice Andrea Vrbovská. Zástupci pražské záchranné služby, nemocnice Žuej-ťin a společnosti Home Credit China stvrdili memorandum o spolupráci v oblasti letecké ambulance. Memorandum o spolupráci také podepsal majitel Medea Group Jaromír Soukup s čínskou firmou Shanghai Media Group.

Další dohodou, která byla uzavřena, je dohoda o navázání partnerství mezi Prahou a Šanghají. "Memorandum zmiňuje především spolupráci v oblasti kultury, ale také například v oblasti ekonomiky, což je velmi důležité nejen pro Prahu jako město, ale především pro podnikatele," řekl ČTK Dolínek.

Praha již uzavřela spolupráci i s čínským hlavním městem Pekingem. "Šanghaj je ekonomické srdce Číny, proto jsme usilovali o to, abychom měli i s Šanghají takové partnerství," zdůvodnil Dolínek uzavření memoranda.

Navázání spolupráce s Pekingem v minulosti vyvolalo kontroverzi. Dohoda totiž zmiňuje ve svém textu uznání jednotné Číny, což kritizovali nejen opoziční zastupitelé českého hlavního města. Partnerství se Šanghají Praha odsouhlasila na konci dubna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď