Praha ocení Bohdalovou a bratry Bubeníčky, Grygar cenu odmítl

foto Bratři Jiří a Otto Bubeníčkové vystoupili 6. září v Olomouci na tiskové konferenci k premiéře představení Orfeus, které odehrají v krajském městě u příležitosti zakončení profesionální taneční kariéry.

Praha - Herečka Jiřina Bohdalová dostane čestné občanství Prahy, tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi stříbrnou medaili za zásluhy. Rozhodla o tom dnes městská rada. Na tiskové konferenci to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Z původního seznamu oceněných vypadl astrofyzik Jiří Grygar, který ocenění předem odmítl. Čestné občanství a medaile za zásluhy získá každý rok několik známých osobností. Spojena jsou se slavnostním udílením na Staroměstské radnici.

Šestým dnem pokračoval 1. června 56. ročník zlínského filmového festivalu pro děti a mládež. Na snímku je herečka Jiřina Bohdalová na červeném koberci.Herečka Jiřina Bohdalová, která má na kontě 84 celovečerních filmů, začátkem loňského května oslavila pětaosmdesátiny. U příležitosti životního jubilea dostala cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. V roce 2013 ji při oslavách 95. výročí vzniku samostatného Československa udělil prezident Miloš Zeman Medaili Za zásluhy.

Tanečníci Bubeníčkové se vloni rozloučili s profesionální kariérou. Vedle primabaleríny Darii Klimentové patří dvojčata patrně k nejznámějším současným českým tanečníkům. Přes 20 let tančili v prestižních zahraničních souborech. Po svých 40. narozeninách se začali loučit s aktivním tancem a plánují se věnovat choreografii.

Popularizátor vědy, známý řečník a autor řady publikací Grygar vloni oslavil osmdesátiny. Astrofyzik na sebe minulý rok upozornil tím, že požádal o vyřazení se seznamu osob doporučených pro státní vyznamenání udílené právě z rukou prezidenta. I ocenění Prahy ve formě čestného občanství odmítl. Rada mu jej tedy neudělila.

Naposledy získali čestná občanství Prahy třeba dirigent Jiří Bělohlávek, spisovatel Ivan Klíma, herec a textař Jiří Suchý a herec a scenárista Zdeněk Svěrák. Pražská radní za hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Jana Plamínková v říjnu navrhla udělit čestné občanství Prahy tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi. Udílení občanství provází slavnostní ceremoniál na Staroměstské radnici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď