Praha 6 vybrala podobu Vaňkovy lavičky, odkazuje na Havla

foto Praha 6 v architektonické soutěži vybrala podobu lavičky Ferdinanda Vaňka, ústřední postavy mnoha divadelních her dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla. Vítězný návrh s motivem rudého pivovarnického sudu bude pravděpodobně stát před budovou Národní technické knihovny. Na snímku je vizualizace podoby lavičky před knihovnou.

Praha - Praha 6 v architektonické soutěži vybrala podobu lavičky Ferdinanda Vaňka, ústřední postavy mnoha divadelních her dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla. Vítězný návrh s motivem rudého pivovarnického sudu bude pravděpodobně stát před budovou Národní technické knihovny. V tiskové zprávě o tom dnes informoval místostarosta městské části a předseda poroty Jan Lacina (STAN).

Radnice vypsala soutěž v rámci oslav Havlových nedožitých osmdesátin. Na výběr bylo z 22 originálních návrhů. Vítězné dílo dvojice architektů Ley Dostálové a Petra Pištěka podle porotců podporuje imaginaci a navozuje lehce absurdní atmosféru. Rudá barva zase evokuje někdejší totalitní režim. Sedací plocha lavičky o délce 1989 milimetrů odkazuje na zlomový rok českých dějin. "Dá se říct, že touto decentní připomínkou splácíme svému vzácnému občanovi starý dluh," řekl Lacina.

Vaňka jako své stylizované alter ego poprvé použil Václav Havel ve hře Audience roku 1975, od té doby ještě desetkrát. Ferdinand je disident, má některé rysy svého stvořitele, zrod všech vaňkovských her spadá do období normalizace a postavu Vaňka pak použili ve svých hrách i někteří Havlovi přátelé a souputníci jako Pavel Kohout, Jiří Dienstbier a Pavel Landovský; zahraniční vaňkovkou je hra Rock ?n ?roll Toma Stopparda.

Letošní dvojí jubileum Václava Havla si lidé i řada institucí připomíná celý rok. Velká část akcí se konala v říjnu kolem výročí narození. Další pak v prosinci v připomínce Havlova úmrtí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

1°C

Dnes je pondělí 18. prosince 2017

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď