Prague Proms dnes zahájila premiéra Elfmanova houslového koncertu

foto Hollywoodský skladatel Danny Elfman a dirigent John Mauceri (vlevo) zahájili 21. června v Obecním domě v Praze 13. ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms.

Praha - Světová premiéra Koncertu pro housle a orchestr slavného hollywoodského skladatele Dannyho Elfmana dnes v zaplněném Obecním domě zahájila 13. ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms. Elfman koncert zkomponoval pro virtuosku Sandy Cameronovou, která se pražskému publiku před časem představila sólem ve Střihorukém Edwardovi na večeru hudby z filmů Tima Burtona. Premiéru houslového koncertu, které se Elfman zúčastnil, doprovázel velký aplaus publika a ovace vestoje.

Elfmanovy skladby provedl Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod vedením dirigenta Johna Mauceriho. Koncert pro housle a orchestr Elfman označil za "nejnáročnější jednotlivou skladbu svého života". "Ten houslový koncert byl pro mě velkou výzvou a já se rozhodl, že napíšu pokud možno minimálně jednu podobnou skladbu ročně," uvedl Elfman pro festivalové noviny Prague Proms News.

V programu dnes zazněla také Elfmanova Serenada Schizophrana - I Forget a hudba z filmů Batman, Alenka v říši divů, Vlkodlak a Střihoruký Edward.

Elfman je dvorním skladatelem režiséra Burtona, který ho angažoval pro napsání hudby ke svému prvnímu hranému celovečernímu filmu Pee-Weeho velké dobrodružství z roku 1985. Od té doby jsou Elfmanovy skladby nedílnou součástí Burtonových filmů. Elfman je držitelem ceny Emmy i Zlatého glóbu. Složil mimo jiné hudbu k úvodní znělce kresleného seriálu Simpsonovi. "Kdybych dnes zemřel, na mém náhrobku bude obrázek Homera Simpsona," konstatoval Elfman.

Třináctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms byl zahájen 21. června v Obecním domě v Praze. Program festivalu Prague Proms pokračuje do 19. července. Mimo jiné se v něm představí zpěvačka Denise Donatelliová, která se čtyřmi nominacemi na Grammy patří k vycházejícím hvězdám světového jazzu, německo-americká umělkyně Ute Lemperová nebo šéfdirigent ČNSO Libor Pešek. V Obecním domě bude 10. července dirigovat ČNSO legendární skladatel Vladimír Cosma. Jeho hudba zní ve filmech s Jean-Paulem Belmondem, Louisem de Funesem nebo Pierrem Richardem.

Letošní přehlídku uzavře tradičně koncert filmových melodií, tentokrát pod názvem Nejen Hollywoodská noc. ČNSO pod vedením dirigenta Carla Davise se sólisty Janem Hasenöhrlem a Lukášem Chejnem zahraje slavné skladby z hollywoodských filmů, ale také z legendárních snímků evropských studií.

Festival Prague Proms pořádá Český národní symfonický orchestr od roku 2005. Během uplynulých 12 ročníků ho navštívilo víc než 100.000 diváků a vystoupily zde světové i domácí hvězdy hudby různých žánrů. Více informací je na webu www.pragueproms.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

21°C

Dnes je neděle 20. května 2018

Očekáváme v 13:00 21°C

Celá předpověď