Poutníci ve Velehradě přepisují bibli; vystavena kopie Svatováclavské koruny

foto Na Velehradě u Uherského Hradiště začaly 4. července Dny lidí dobré vůle. Snímek byl pořízen při jedné z doprovodných akcí, ručním přepisování Bible.

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Poutníci ve Velehradě pokračují v ručním přepisování bible. Při letošních Dnech lidí dobré vůle mohou lidé Velehradský rukopis pomoci rozšířit v Muzeu Bible ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje dnes do 22:00 a v úterý od 8:00 do 15:00. ČTK to řekla Petra Číhalová z Římskokatolické farnosti Velehrad.

První návštěvníci přijížděli 4. července na Velehrad u Uherského Hradiště na Dny lidí dobré vůle. "Dosud jsou přepsány části Starého zákona, některé nám ještě chybí. Necháváme si je na konec, až po dopsání Nového zákona, na kterém se pracuje. Letos budeme pokračovat listem Korinťanům, Galaťanům, Efesanům, Filipanům, Kolosanům, Thesaloničanům, Timotejovi a Titovi. Pokud bude více zájemců, máme připraven ještě list Židům," uvedla Číhalová.

Texty Nového zákona se podle ní budou přepisovat zřejmě i příští rok, poté se zájemci o přepisování bible pustí opět do Starého zákona. Loni 333 dospělých a 54 dětí společně přepsalo Skutky apoštolů, úryvky z listu apoštola Pavla Římanům a první list Korinťanům. Od roku 2005 se do přepisování zapojilo 5779 zájemců.

Opisuje se překlad Václava Bognera. V prvních osmi letech, kdy projekt zaštiťovalo České katolické biblické dílo, lidé opsali pět knih Mojžíšových, Žalmy, prorocké knihy Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel, Daniel, spisy takzvaných 12 malých proroků a mudroslovné knihy. V roce 2013 se poprvé přepisovaly texty Nového zákona, a to evangelia sv. Matouše, Marka, Lukáše a Jana.

V prvních ročnících lidé bibli přepisovali na Velehradě venku ve stanu před bazilikou. Od roku 2011 se přepisuje ve velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje, který vznikl rekonstrukcí bývalé sýpky a konírny. Věřící často vodí ke stolkům i své děti, kterým se snaží tímto víru předávat a které si mohou témata z textů i namalovat.

Na Velehradě je vystavena kopie Svatováclavské koruny

Na Velehradě byla při Dnech lidí dobré vůle vystavena kopie Svatováclavské koruny, jejíž originál nechal v roce 1346 ke své korunovaci vyrobit Karel IV. Kopií koruny existuje několik. Tato je ale považována za originálu nejvěrnější, řekl ČTK ředitel odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt, který kopii koruny na Velehrad přivezl.

Na Velehradě u Uherského Hradiště začaly 4. července Dny lidí dobré vůle. Na snímku je kopie královské koruny Karla IV. vystavená ve velehradském muzeu. "Byla vyrobena v 60. letech na základě tehdejšího detailního šetření originálu samotného. Je to první kopie, která vznikla na zakázku státu. Je věrná originálu ve velikosti i v samotném rozložení. Na Velehradě je z rozhodnutí pana prezidenta proto, že v letošním roce 14. května uplynulo 700 let od narození otce vlasti Karla IV.," uvedl Forejt. Originál koruny byl s ostatními korunovačními klenoty vystaven k výročí v květnu v Praze.

"Jsme rádi, že na velehradské slavnosti můžeme poslat po originálu to nejlepší, neboť originál neopouští areál Pražského hradu," dodal Forejt. Také na Velehrad zapůjčená kopie podle něj cestuje zřídka, byť žádostí o její zapůjčení chodí na Hrad řada. Její vystavení provázejí přísná bezpečnostní opatření. Lidé si ji ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje mohou prohlédnout dnes do 23:00 a v úterý od 8:00 do 15:00.

"Doufám, že se přijdou podívat. Svatováclavská koruna nebyla majetkem panovníkovým, ale byla vždy prostřednictvím zemského patrona sv. Václava majetkem všech, tedy státu, naší vlasti. Je to tedy jeden ze symbolů nejen českého království, ale i země české a zemí koruny české, mezi které historicky patří i Morava," doplnil Forejt. Pražský hrad má kopie Svatováclavské koruny dvě, na Velehradě je vystavena ta, která se originálu podobá více.

Na Dny lidí dobré vůle dorazilo přes 100 vozíčkářů

Na Velehradě se na 17. ročníku Dnů lidí dobré vůle setkalo více než 100 vozíčkářů. Mezinárodní punc dal 16. ročníku jejich setkání příjezd handicapovaných z Německa, Maďarska a Slovenska. Asistenční službu vozíčkářům zajišťuje 90 dobrovolníků, řekl ČTK Michal Umlauf z Maltézské pomoci, která je hlavním organizátorem akce.

První návštěvníci přijížděli 4. července na Velehrad u Uherského Hradiště na Dny lidí dobré vůle. Na snímku je nádvoří u baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje. "Zhruba 110 vozíčkářů se u nás zaregistrovalo, další na Velehrad přijeli se svým doprovodem. Snažíme se, aby se vozíčkáři mohli na Velehradě dostat na všechna místa a ke všem programům, které jsou tady k dispozici," uvedl Umlauf. Vozíčkáře čeká v 16:00 poutní bohoslužba v bazilice a po ní setkání na nádvoří před základní školou, kam je přijdou navštívit interpreti večerního charitativního koncertu a další osobnosti.

Podle Umlaufa se zhruba polovina vozíčkářů vrací na Velehrad každoročně. "Jsou šťastní, že se mohou setkat se svými známými, které třeba rok neviděli. Řada z účastníků bydlí v různých zařízeních ústavního nebo pobytového typu, takže je to pro ně příležitost dostat se mimo brány těchto zařízení a strávit dva nebo tři dny v jiném prostředí a prožít hezký den s naším dobrovolníkem, který ho doprovází," dodal Umlauf.

Dny lidí dobré vůle 4. července na Velehradě na Uherskohradišťsku. Mše pro zdravotně postižené v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.Dobrovolníky bývali podle něj dříve hlavně mladí lidé. "V posledních letech se ale jejich skladba trochu proměnila a přicházejí pravidelně i lidé v produktivním věku nejrůznějších profesí a máme i několik seniorů. Je to velké obohacení," doplnil Umlauf.

Dobrovolníkem se letos stal například dlouholetý starosta obce Kostelany na Kroměřížsku Jan Petřík. "Mám kamaráda, který je členem maltézských rytířů, hrajeme spolu tenis. Mluvil o problémech, že nemají dostatek lidí, kteří se mají starat o vozíčkáře. Řekl jsem si, proč nestrávit příjemné dny na Velehradě a pomoct někomu druhému?" řekl ČTK Petřík.

Velkým lákadlem bývá také večerní koncert lidí dobré vůle, který vozíčkáři tradičně sledují z míst v prvních řadách.

Tradicí se stalo opékání po koncertě, kdy se setkává poměrně velká skupina kolem ohně. Počet vozíčkářů, kteří se účastní cyrilometodějských slavností, se kolem stovky v posledních letech pohybuje pravidelně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

28°C

Dnes je středa 28. června 2017

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď