Poslankyně Nytrová končí v ČSSD, stěžuje si na politickou korupci

foto Poslankyně Pavlína Nytrová (uprostřed) na schůzi Poslanecké sněmovny 10. ledna v Praze. Nytrová oznámila, že vystoupila z ČSSD. Vedlo ji k tomu fungování strany. Je podle ní prolezlá politickou korupcí od okresní až po celostátní úroveň.

Praha - Poslankyně Pavlína Nytrová vystoupila k polovině loňského prosince z ČSSD. Uvedla to v prohlášení, které dnes zaslala ČTK. K odchodu vedlo Nytrovou fungování strany, která je podle ní "prolezlá" politickou korupcí od okresní až po celostátní úroveň. Poslankyně na sebe nejvíc upozornila loni v létě při debatě o novele o registrovaném partnerství, kdy mimo jiné řekla, že homosexuálové se budou snažit legalizovat sex s dětmi. Poslankyní chce zůstat až do voleb, zůstává i členkou poslaneckého klubu ČSSD.

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si myslí, že rozhodnutí poslankyně je důsledkem jejího dlouhodobého sporu s organizací ČSSD v okrese Frýdek-Místek. Nytrová podle něj bude nadále podporovat politiku sociální demokracie ve Sněmovně. "Z pohledu síly poslaneckého klubu nebo stability vlády toto její rozhodnutí nemá žádný vliv," řekl Sobotka v České televizi. Slova poslankyně o korupci v ČSSD nekomentoval.

"Já to beru na vědomí," uvedl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. ČTK řekl, že pokud bude poslankyně jednat v souladu se závěry klubu, nevidí důvod k jejímu odchodu z něj. "Druhá věc jsou její ostrá vyjádření. Pokud by to takhle pokračovalo, tak bych měl problém s ní takto spolupracovat," uvedl. O svých podezřeních by Nytrová podle Sklenáka měla informovat policii, nebo s podobnými prohlášeními přestat. Předseda rozpočtového výboru Václav Votava by považoval za slušnost, kdyby o svém rozhodnutí informovala napřed ostatní poslance.

Nytrová uvedla, že o svém kroku dnes informovala Sobotku. "Hlavním důvodem jsou podivné způsoby, styl a nekalé praktiky, které v posledních letech bují v sociální demokracii," napsala. Ve straně je podle ní politická korupce na všech úrovních. Projevuje se například "trafikami" i podporou lidí, kteří v zastupitelstvech hlasují často v neprospěch voličů, vysvětlila. Poslankyně v prohlášení upozornila na několik problémů ve Frýdku-Místku. Na celostátní úrovni podle ní uzavírají ministerstva poradenské smlouvy se členy ČSSD a spřízněnými osobami.

"Přesto, že jsem na popsané nešvary několik let opakovaně poukazovala, situace ve straně se nezměnila. Nekalé praktiky ji stále poškozují, ztrácí své voliče a pomalu a jistě se řítí na samotné politické dno," uvedla Nytrová.

Poslankyně se loni přes Sobotkovu výzvu za svá slova o homosexuálech neomluvila. Novinářům řekla, že její formulace sice byla tvrdá, ale že si za ní stojí. Chtěla prý upozornit na ohrožení tradiční rodiny. Zvýšený výskyt pedofilie a drogových a alkoholových závislostí u homosexuálů podle ní prokazují studie.

Odchody ze stran se v tomto funkčním období Sněmovny týkaly hlavně hnutí Úsvit, který po vnitřním rozkolu opustil i zakladatel Tomio Okamura a založil seskupení Svoboda a přímá demokracie. Z Úsvitu odešli i Jaroslav Holík, Radim Fiala či Petr Adam, v jeho poslaneckém klubu nejsou už ani Milan Šarapatka a Karel Pražák. Karel Fiedler zamířil do hnutí Řád národa - Vlastenecká unie.

Klub ODS v lednu 2014 opustil bývalý místopředseda strany Jiří Pospíšil, který později odešel i ze Sněmovny, neboť byl zvolen do Evropského parlamentu na kandidátce TOP 09. Loni v létě opustila ANO poslankyně Kristýna Zelienková, Karel Tureček v polovině roku 2015 zase odešel z TOP 09 a loni v dubnu vstoupil do klubu poslanců ANO.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je pondělí 23. října 2017

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď