Poslanci budou dál schvalovat obchodní smlouvu mezi EU a Kanadou

foto Poslanci při hlasování Poslanecké sněmovny, Poslanecká sněmovna - ilustrační foto.

Praha - Poslanci dnes budou pokračovat ve schvalování hospodářské a obchodní dohody mezi Evropskou unií a Kanadou. Sněmovní projednávání smlouvy provází kritika opoziční KSČM, jíž se v úterý podařilo hlasování zabránit.

Dohoda mezi EU a Kanadou by mohla mimo jiné odstraněním cel a průmyslových poplatků pomoci k většímu uplatnění českých podnikatelů na kanadském trhu. Do sněmovních výborů se smlouva dostala v úvodním kole až na třetí pokus. Poslanci KSČM tvrdí, že dohoda není v českém zájmu.

Evropský parlament ji schválil v polovině února, český Senát v dubnu. Unie odhaduje, že objem obchodní výměny by mohl vzrůst díky dohodě až o 324 miliard korun ročně, smlouva podpoří hospodářský růst i vznik nových pracovních míst. Kritici ale tvrdí, že dohoda naopak může tisíce pracovních míst ohrozit.

V úterý o dohodě obšírně mluvil za KSČM Leo Luzar. Komunisté si potom vzali přestávku do konce jednacího dne. Nenaplnila se tak možnost, že by byl posledním řečníkem při závěrečné řádné schůzi nynějšího volebního období.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 23. června 2018

Očekáváme v 5:00 11°C

Celá předpověď