Posílená Slavia chce projít do pohárů

foto Tisková konference fotbalové Slavie, 11. února v Praze. U stolu zprava místopředseda dozorčí rady Jaroslav Tvrdík a prezident klubu Jiří Šimáně.

Praha - Fotbalisté Slavie po zářijovém příchodu nových majitelů přivedli v zimní pauze osm posil a v jarní části prvoligové sezony si chtějí vybojovat první účast v pohárech od sezony 2009/10. Pražané ztrácejí na třetí a čtvrté místo tři body a figurují na páté příčce, která může za určitých okolností znamenat postup do Evropské ligy.

"Bylo by chybou nebýt ambiciózní, ale jsme si vědomi, že zahajujeme nějakou novou éru Slavie. Chceme mít cíl hodně vysoko, jsou to poháry zcela jednoznačně," řekl na tiskové konferenci místopředseda dozorčí rady Slavie Jaroslav Tvrdík, který je zástupcem čínského většinového vlastníka klubu, společnosti CEFC.

"Na druhou stranu nejen do vrcholového týmu, ale i do zázemí a mládežnických programů věnujeme velké prostředky, takže kdyby se to jaro náhodou nepodařilo, tým má velkou perspektivu v další sezoně," dodal.

Slavia přivedla v zimě brankáře Jiřího Pavlenku, obránce Jana Bořila, záložníky Josefa Hušbauera, Antonína Baráka a Jaroslava Mihalíka a útočníky Murise Mešanoviče z Bosny, Lukáše Železníka a Zdeňka Linharta. "Osm hráčů je na české i mezinárodní poměry poměrně velký počet. V teoretické rovině a papírově jsme to mužstvo posílili, jak to bude vypadat, uvidíme na hřišti," uvedl prezident klubu Jiří Šimáně.

Slavia ztrácí na třetí Mladou Boleslav a čtvrtý Liberec tři body, druhá Sparta má o devět bodů více a vedoucí Plzeň o dvanáct. "Naší ambicí je hrát poháry. Nebudeme to mít úplně jednoduché, Plzeň a Sparta jsou jasní lídři. Pak jsou před námi velmi dobré týmy Mladé Boleslavi a Liberce, přestože ztratily dva hráče. A pak je za námi Jablonec, který určitě ještě neřekl poslední slovo," dodal Šimáně.

Pražané jsou rádi, že v zimě udrželi své klíčové hráče záložníka Jaromíra Zmrhala a útočníka Milana Škodu, který měl lukrativní nabídky z Řecka a emirátů. "Bylo daleko těžší to vysvětlit hráčům. Představte si, že Milanovi musíte vysvětlit, že je dobré hrát za Slavii, když má na stole smlouvu, která mu zaručuje za rok a půl 60 milionů čistého na ruku. To jsme předvedli docela slušný výkon. Milan je velmi dobrý charakterní kluk. Neříkám, že to úplně pochopil, ale smířil se s tím," uvedl Šimáně.

Slávistům se příprava podařila i z hlediska výsledků, protože vyhráli devět z deseti zápasů. Podlehli jen druholigovému Ústí nad Labem. "Příprava proběhla podle mého očekávání, protože jsem si myslel, že bude dobrá. Ve Španělsku jsme vyhráli všechna utkání, ale je to jen příprava. Pro nás to bylo povzbuzení do budoucna a pro hráče, aby měli chuť dále trénovat a naučili se vyhrávat," uvedl trenér Dušan Uhrin mladší.

"Všichni, kteří přišli, se dobře zapracovali do týmu. Pozitivem je, že nikdo neutrpěl nějaké velice vážné zranění, mimo Milana Škody, který nebude na utkání s Brnem, ale věříme, že na další už ano," dodal Uhrin. "Vyhráli jsme devět z deseti zápasů, ale prohráli s Ústím. To znamená, že když tomu nedáte úplně vše, nedostanete nic zadarmo," doplnil Šimáně.

Slavia plánuje s Hajdukem Split výměnu mladých hráčů i trenérů

Fotbalová Slavia uzavřela smlouvu o spolupráci s chorvatským celkem Hajdukem Split, který byl v roce 1911 založen v pražském pivovaru U Fleků. Oba spřátelené kluby plánují společnou přípravu kempů, výměnu mladých hráčů i trenérů.

"Součástí změny v koncepci našeho klubu byla restrukturalizace mládeže, s čímž souvisí spolupráce s jinými kluby. Hajduk je s námi historicky spojen, je to profesionální a vstřícný klub. Máme velkou příležitost se od sebe navzájem učit řadu detailů. V plánu je příprava kempů, výměna mladých hráčů i trenérů," uvedl na dnešní tiskové konferenci generální ředitel Slavie David Trunda.

"V některých věcech jsou napřed. Mají skvělý marketing, jejich logo tam naleznete skoro na všem. Mají o polovinu vyšší rozpočet než my, asi jako Sparta, což je v zemi zmítané ekonomickými problémy úžasné. Na ty mizerné podmínky je tam skvělá výchova hráčů. Ty pak navíc umí neskutečně dobře prodat," uvedl prezident Slavie Jiří Šimáně.

Posily z Hajduku do A-týmu Slavie se zatím nejspíš očekávat nedají. "Myslím, že je pravděpodobnější, že do Hajduku pošleme nějakého hráče, kterého budeme chtít prodat ne za dva, ale za pět, šest nebo třeba deset milionů korun," dodal Šimáně.

Slavia rovněž v červenci otevře novou mládežnickou akademii. "Říká se, že je v Česku špatná práce s mládeží, že trénujeme málo a špatně. V ligách, jako je anglická, španělská, nemáme prakticky žádné hráče. Možná pár v Německu. To chceme změnit, chceme trénovat jinak, než je v Česku zvykem. Zvolit tady úplně novou cestu, jak se to dělá ve světě. Uvidíme, jaké výsledky budeme mít za tři pět let. Cílem je, abychom vychovali kvalitní hráče a pak je byli schopni prodávat třeba jako Hajduk," uvedl Šimáně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2016 ČTK

Načíst další článek

13°C

Dnes je pátek 28. října 2016

Očekáváme v 13:00 13°C

Celá předpověď