Porošenko nařídil prošetřit zprávy o dodávkách motorů do KLDR

foto Ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Kyjev - Ukrajinský prezident Petro Porošenko nařídil prošetřit zprávy o údajných dodávkách raketových motorů vyráběných na Ukrajině do Severní Koreje. Prezident to dnes oznámil na facebooku. Podle nedávné zprávy amerického listu The New York Times není vyloučeno, že motory mezikontinentálních raket, které KLDR dvakrát testovala, pocházejí z ukrajinského podniku Južmaš.

Kontrolou informací amerického listu Porošenko pověřil šéfa bezpečnostní rady Oleksandra Turčynova. Ten už v pondělí, bezprostředně po zveřejnění zprávy The New York Times, tvrzení o propašování motorů do KLDR důrazně odmítl. O výsledcích vyšetřování má Turčynov hlavu státu informovat do tří dnů, uvedla agentura Interfax.

Severokorejské raketové testy vyvolaly důraznou kritiku ze strany Spojených států, odsoudily je ale i Rusko a Čína. Rada bezpečnosti OSN reagovala jednomyslným schválením nových sankcí proti Pchjongjangu. KLDR pak pohrozila, že provede raketový útok na americký tichomořský ostrov Guam.

Ukrajina jakýkoli podíl na raketovém programu KLDR popírá. I sám Porošenko dnes uvedl, že informace newyorského deníku je neudržitelná. "Jako odpovědní partneři (USA) ale musíme zprávu pečlivě prověřit. Jsem přesvědčen, že vyšetřování potvrdí nesmyslnost tvrzení o ukrajinské stopě," napsal prezident na facebooku.

Americký deník uvedl, že úspěšný vývoj strategických raket umožnil Severokorejcům nákup mohutných raketových motorů na černém trhu, které mohou pocházet z ukrajinské továrny s historickými vazbami na ruský raketový program. Podle ruských informací jde o továrnu Južmaš v ukrajinském městě Dnipro (dříve Dněpropetrovsk).

Za studené války továrna vyráběla ty nejsmrtonosnější sovětské rakety, včetně modelu SS-18. I po rozpadu SSSR továrna zůstala důležitým dodavatelem ruské armádě. Po prozápadním převratu v Kyjevě ale spolupráce ustala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď