Pořadateli výstav vrchní soud potvrdil 6 let vězení za zpronevěru

foto Ilustrační foto - Před senátem Vrchního soudu v Olomouci stanul 12. ledna Ivo Dlouhý (vpravo), bývalý jednatel společnosti JVS Group, která pořádala například úspěšné výstavy lidských těl The Human Body, Bodies Revealed a podílela na organizaci koncertů světových hvězd. Podle obžaloby z majetku firmy zpronevěřil přes 30 milionů korun. Krajský soud jej potrestal šesti lety, muž se odvolal.

Olomouc - Pořadatel úspěšných výstav i koncertů Ivo Dlouhý si za zpronevěru a pokus krádeže definitivně odpyká šest let ve vězení. Rozhodl o tom dnes olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se bývalý jednatel společnosti JVS Group odvolal. Muž má také na dobu pěti let soudem zakázanou činnost. Podle obžaloby z majetku firmy zpronevěřil přes 30 milionů korun. Dlouhý vinu popíral. K soudu dnes dorazil, ale vzápětí se z jednání omluvil kvůli svému psychickému stavu.

Podle soudu bylo dokazování prokazující vinu bývalého jednatele dostatečné. "Jde o souhrnný trest za dva trestné činy. S přihlédnutím ke všem skutečnostem jsme toho názoru, že jde o trest odpovídající stupni společenské škodlivosti tohoto činu," uvedl předseda senátu Štefan Škadra.

Společnost JVS Group pořádala například úspěšné výstavy lidských těl The Human Body, Bodies Revealed a podílela se na organizaci koncertů světových hvězd. Podle obžaloby Dlouhý firmu prodal počátkem ledna 2013. Ve třech pobočkách banky v Ostravě ale stihl vybrat přes 30 milionů korun, přestože neměl vyhotovenu účetní uzávěrku. Peníze podle soudu v rozporu se zájmy společnosti použil pro svou potřebu. V době, kdy už byl odvolán z funkce jednatele, vybral dalších 54.000 eur (více než 1,3 milionu korun).

Podle obžaloby navíc v době, kdy už firmu prodal, vystavil svému známému plnou moc a pověřil jej, aby z banky v Praze vyzvedl obsah bankovní přihrádky. V ní bylo dalších 169.000 eur (více než 4,3 miliony korun) a 1,8 milionu korun. Pracovnice banky ale tuto operaci nedovolila provést. Na základě trestního oznámení se pak transakcemi začala zabývat policie.

Podle obhajoby se však žádného trestného činu nedopustil. "Mohl vybírat finanční prostředky a mohl s nimi disponovat. To, jak s nimi činil, bylo pouze na jeho úvaze. Odvolání je podle nás podáno důvodně, rozhodnutí by mělo být zrušeno a vráceno zpět," uvedl obhájce. Soud se s jeho návrhem neztotožnil, stejně jako žalobce. "Odvolání je naprosto nedůvodné. Obžalovaný si nemohl brát zisk dané společnosti, když společnost neměla dokončenou účetní uzávěrku," uvedl státní zástupce. Podle něj je trest zcela přiměřený.

Dlouhému původně hrozilo pět až deset let vězení. Šestapadesátiletý muž musí zaplatit podle rozsudku i náhradu škody. Soud totiž rovněž vyhověl nároku společnosti JVS Group, která u soudu požadovala náhradu škodu přesahující 20 milionů korun. Část peněz, víc než 11 milionů korun, Dlouhý policii vydal a ta je už předala představitelům firmy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď