Polská opozice ukončila protest v parlamentu, spory ale pokračují

foto Před polským parlamentem pokračuje v protivládním protestu skupina lidí.

Varšava - Největší polská opoziční strana Občanská platforma (PO) dnes ukončila protest v dolní komoře parlamentu, Sejmu, jehož jednání blokovala od poloviny prosince. Zprvu protest zaměřila proti zamýšlenému a posléze odvolanému omezení práce novinářů v parlamentu, následně i proti tomu, že vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) "nezákonně" schválila státní rozpočet na příští rok.

Šéf PO Grzegorz Schetyna spolu s ukončením protestu oznámil návrh na odvolání maršálka Sejmu Marka Kuchcińského, jehož počínání podle něj celou krizi vyvolalo. Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński návrh označil za "kabaretní" gesto; vládnoucí strana má totiž v obou komorách parlamentu pohodlnou většinu, a tak nepochybuje, že Kuchciński v čele dolní parlamentní komory zůstane.

Kuchciński mezitím oznámil, že poslanci budou pokračovat v práci až 25. ledna. Je podle něj nutný čas na hlubší analýzu toho, co se v Sejmu vlastně dělo.

"Neodešli jsme proto, že se bojíme," řekl Schetyna po pořízení skupinové fotografie opozičních poslanců a senátorů na závěr protestu. Snímek má podle něj usnadnit ministrovi vnitra a generálnímu prokurátorovi i dalším Kaczyńského podřízeným splnit výhrůžky, že za blokádu parlamentu se mohou opoziční zákonodárci dostat i na deset let za mříže.

I sám Kaczyński se zmínil o tom, že bude nutné "vyvodit důsledky ze zjevného porušování pravidel a zákonů" ze strany opozičních zákonodárců. Bylo by sice možné i jiné východisko v podobě "poctivé dohody" politických stran, že "se vracíme k civilizovaným normám" v parlamentu. "Nevidím pro to ale valné šance a obávám se, že bude nutné použít jiné prostředky," řekl Kaczyński.

PiS od příchodu k moci na podzim 2015 podnikla řadu kontroverzních kroků, které vyvolaly i v Evropské komisi a Radě Evropy obavy o právní stát a demokracii v Polsku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď