Politologové: KDU-ČSL a STAN mohou být významní při tvorbě vlády

foto Ilustrační foto - Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Praha - Pokud se koalici KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) podaří překonat desetiprocentní práh a vstoupit do Sněmovny, bude hrát významnou roli při sestavování nové vládní koalice. Oba subjekty ale podstupují velké riziko, že se jim dost hlasů získat nepodaří. Shodují se na tom politologové, které ČTK oslovila. Lidovci a starostové se na spolupráci dohodli v sobotu v Lipnici nad Sázavou.

Pokud by se obě strany dostaly s deseti procenty do Sněmovny, což obě předpokládají a kvůli tomu to také dělaly, byly by významným jazýčkem na vahách při sestavování koalic, řekl politolog Zdeněk Zbořil. Subjekt s více než desetiprocentní podporou by podle něj při sněmovních počtech hrál významnou úlohu při očekávaném volebním zisku ANO přes 20 procent a ČSSD mezi 15 a 20 procenty.

Politolog Miroslav Mareš upozorňuje, že koalice by se mohla zapojit do povolebních vyjednávání nejen díky své síle, ale i vzhledem ke středovému zakotvení obou stran. "Samozřejmě by to byl subjekt, který má vysoký koaliční potenciál, to je zřejmé. Výrazně by to zvýšilo možnosti koalic ve Sněmovně," uvedl s tím, že lidovci a starostové by se mohli podílet na pravostředové i levostředové vládě.

"Pokud by se tam nedostali, tak to znamená vypadnutí lidoveckého středového elementu ze sněmovní politiky a zúžení možnosti vytváření koalic," upozornil Mareš. Překročení desetiprocentní hranice ale nepovažuje za samozřejmé.

"Myslím si, že riziko to bude určitě veliké. Když se podíváme na stávající preference, tak to ani nenasvědčuje tomu, že by měly ty dva subjekty překročit deset procent," řekl Mareš. Upozornil ale, že tato nejistota může u některých nevoličů mít mobilizační efekt a může je přesvědčit, aby koalici KDU-ČSL a STAN dali svůj hlas.

Zbořil označil vytvoření volební koalice za odvážné rozhodnutí se značným rizikem. "Nejde jen o sčítání hlasů nebo preferencí KDU-ČSL a STAN, ale o to, že lidé nemusí mít plnou důvěru k tomu spojení," řekl. Podle něj koalici nenahrává ani to, že lidovecké hlasování o ní skončilo těsným poměrem 39 ku 31 hlasům. "U KDU-ČSL může hrát roli to, že strana po dlouhé době přestává být jednotná. Jsou jiné názory pana (předsedy Pavla) Bělobrádka a pana (zlínského hejtmana Jiřího) Čunka. Pro voliče z toho vyzařuje jakási nerozhodnost," uvedl.

Pokud by koalice do Sněmovny nepronikla, může to podle obou politologů dlouhodobě vést k odlivu voličů od KDU-ČSL a STAN. Podle nich by z toho těžily mimo jiné TOP 09 a ODS.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je středa 21. února 2018

Očekáváme v 5:00 -5°C

Celá předpověď