Policisté z K.Varů obvinili dva muže podezřelé z krádeže umění

foto Karlovarská policie představila 9. srpna výsledky pátrání, při kterém dopadli gang zlodějů historických a uměleckých předmětů. Na snímku je ukazuje jeden z vyšetřovatelů Stanislav Taušek.

Karlovy Vary - Kriminalisté zadrželi a obvinili dva muže, které podezírají z krádeže uměleckých předmětů za téměř 80 milionů korun z domu soukromého sběratele ve Valči na Karlovarsku. V případě, že se jejich vina potvrdí, hrozí jim pět až deset let vězení. Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru obecné kriminality krajské policie Rudolf Flaška.

Hlavní podezřelý, šestatřicetiletý muž, si na rozsudek počká ve vazbě. Jeho osmadvacetiletý komplic je stíhán na svobodě. Podle policie je možné, že byli do případu zapojeni i další lidé.

"V listopadu roku 2015 došlo v obci Valeč ke krádeži v rodinném domě, při které byla odcizena umělecká díla v hodnotě až 80 milionů korun. Po více jak roce se nám podařilo zjistit přesnou totožnost části pachatelů a kde se historická díla nacházejí," řekl k případu Flaška. Při následných domovních prohlídkách kriminalisté část ukradených předmětů zajistili, jejich hodnotu předběžně vyčíslili nejméně na 20 milionů korun.

Umělecké předměty se podezřelí podle policie snažili prodat na aukčních portálech a přes překupníky v Česku a na Slovensku.

Karlovarská policie představila 9. srpna výsledky pátrání, při kterém dopadli gang zlodějů historických a uměleckých předmětů. Karlovarští kriminalisté na případu proto spolupracovali s policií na Slovensku, kde některé obrazy, portréty, sochy, svícny, mince nebo grafické listy i našli. "Mezi zajištěnými předměty byl například obraz Přadlena od Gerrita Dou ze 17. století. Jeho cena se pohybuje kolem 1,4 milionu. Na Slovensku máme dále zajištěný gotický tabulový obraz Trůnící Panna Marie a zástup svatých. Hodnota je 15 až 20 milionů, jelikož je tam zlacený rám," uvedl Stanislav Taušek, který se na rozkrytí případu podílel. Přesnou hodnotu předmětů znalci teprve určí, na zajištění dalších předmětů kriminalisté dále pracují.

Slovenští kriminalisté při zmíněných prohlídkách zajistili také velké množství zbraní a střeliva.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď