Policie zmrazila peníze, jež ČEZ poslal Severomoravské energetice

vydáno:

aktualizace:
19.03.2014 16:47

Praha - Policie zmrazila peníze, které ČEZ poslal v rámci mimosoudní dohody minoritním akcionářům bývalé distribuční společnosti Severomoravská energetika (SME). Uvedl to server Týden.cz. Finanční prostředky byly zablokovány na účtech fondu Arca Capital Global Equity, jehož mateřská skupina nároky akcionářů odkoupila.

foto

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahuje v energetické společnosti ČEZ (na snímku z 10. prosince je civilní vůz policie před pražským sídlem společnosti), zabavuje materiály, které se týkají solárních elektráren, uvedla 10. prosince odpoledne Česká televize. Mluvčí firmy Ladislav Kříž ČTK sdělil, že policisté společnost "navštívili" a požádali o součinnost a doklady. Podle informací firmy policie prošetřuje podezření z trestné činnosti týkající se fotovoltaických elektráren (FVE), kterou mohl být ČEZ poškozen. ČTK Šulová Kateřina

Podle Pavola Krúpy, největšího majitele slovenské skupiny Arca Capital, pod niž fond se sídlem v České republice spadá, byly prostředky fondu dopoledne obstaveny.

Policie totiž zkoumá okolnosti dohody ČEZ a menšinových akcionářů SME. Ti se s energetickým gigantem od roku 2006 soudili kvůli výši vyrovnání, které jim ČEZ nabídl. Pohledávky akcionářů odkoupila skupina Arca Capital, s níž se následně ČEZ dohodl na mimosoudním vyrovnání.

Energetická společnost se tak vyhnula hrozbě nároků dalších akcionářů, především francouzské firmy EDF. Ta by mohla požadovat až 700 milionů korun, uvedl v pátek finanční ředitel ČEZ Martin Novák. "My jsme vykoupili podíl za 133,5 milionu korun. Arca pak dostala od ČEZ 349 milionů a rozdíl zůstal na Arca Capital Global Equity, což je náš investiční fond," popsal detaily obchodu Krúpa. Arca Capital na této transakci vydělala 166 milionů korun.

Kvůli Severomoravské energetice v pátek zasahovala v sídle ČEZ protikorupční policie. Ta si podle tehdejšího vyjádření mluvčího firmy Ladislava Kříže vyžádala dokumenty spojené právě s vytěsněním minoritních akcionářů této bývalé distribuční společnosti.

Autor:
www.ctk.cz

Reklama
V novinách publikujeme 20% zpráv ČTK.

Zjistit víc

Další články z rubriky
Komentáře ke článku Pravidla a návod

comments powered by Disqus

Reklama
Střelba v U. Brodě
Střelba v U. Brodě

Na informace o vyšetřování střelby bylo uvaleno embargo
Fotogalerie

Sněm hnutí ANO
Sněm hnutí ANO

V Praze proběhl sněm hnutí ANO, Babiš kritizoval ČSSD

Velikost textu: a a A