Policie zasahuje v sídle FAČR kvůli dotacím, zadržela Peltu

foto Policejní vůz stojí před sídlem Fotbalové asociace ČR v Praze na Strahově, kde 3. května zasahovala policie a zadržela předsedu asociace Miroslava Peltu.

Praha - V sídle Fotbalové asociace ČR na Strahově dnes zasahuje policie, která zadržela předsedu asociace Miroslava Peltu. Vyšetřovatelé prohledávali kanceláře v souvislosti s dotacemi ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde dnes rovněž zasahovali stejně jako na pražském magistrátu. Zadrženi byli také náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, předseda České unie sportu Miroslav Jansta, pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová. Policie vyslýchá i bývalého šéfa odboru sportu MŠMT Zdeňka Břízu.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby a jedna firma byly obviněny ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

Pelta podle svého advokáta Bronislava Šeráka nebyl vyslýchán ani obviněn. Zadržen je kvůli tomu, aby pomáhal při prohlídkách v budově asociace, které se podle právního zástupce týkají dotačních programů ministerstva školství vůči FAČR a dalším sportovním svazům.

"Pan předseda nebyl vyslýchán, spolupracuje a komunikuje s policií. Vydává doklady, označuje doklady, které policie hledá," řekl novinářům Šerák. "Nedostali jsme nic," odpověděl na dotaz, zda byl Pelta obviněn.

Podle Šeráka se policejní akce na Strahově protáhne až do noci. "Předpokládáme podle sdělení policie, že prohlídky budou probíhat do nočních, možná ranních hodin. Následně budou probíhat výslechy jednotlivých osob. Bližší informace podáme až ráno," uvedl Šerák.

Dvaapadesátiletý Pelta je předsedou FAČR od roku 2011. Funkci by měl obhajovat na valné hromadě 2. června v Praze.

Policie kromě sídla FAČR na Strahově zasahovala také na MŠMT v pražské Karmelitské ulici a na stadionu fotbalového klubu v Jablonci, který spoluvlastní právě Pelta.

"V tuto chvíli mohu potvrdit, že několik osob ze sekce sportu včetně paní náměstkyně (Kratochvílové) podává informace Policii České republiky v této věci," řekla novinářům ministryně školství Kateřina Valachová. Dodala, že se zásah týká sportovních dotací, souvislost s razií na Strahově ale nepotvrdila.

Server seznam.cz uvedl, že policie kromě Pelty zadržela také další výraznou postavu českého sportu Janstu. Oba spolu dlouhodobě spolupracují ve snaze získávat peníze pro český sport. ČUS a FAČR vzájemně obchodovaly při směně majetku na Strahově, kde se uskutečnila rekonstrukce stadionu Přátelství. Ten by mohl být bodem vyšetřování. Na rekonstrukci za zhruba 81 milionů korun se finančně podílelo ministerstvo školství a také magistrát Prahy. Ministerstvo mělo investovat prostřednictvím dotací 50 milionů, Praha 10 milionů.

Policie zasahovala i na magistrátu, kde zadržela zastupitele Karla Březinu (ČSSD) a ředitelku odboru sportu Soňu Fáberovou. Březina se jako poradce ministryně školství Kateřiny Valachové pro regiony a sport na rekonstrukci podílel, zároveň je místopředsedou Středočeského fotbalového svazu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je neděle 21. ledna 2018

Očekáváme v 1:00 -2°C

Celá předpověď