Policie v St. Louis zadržela při násilných protestech 23 lidí

foto Lidé demonstrují v ulicích v St. Louis poté, co soud v americkém státě Missouri zprostil viny bělošského policistu, který v roce 2011 po automobilové honičce zastřelil černocha.

St. Louis (USA) - Zraněním deseti policistů a zadržením dvou desítek demonstrantů skončily v noci na sobotu násilné protesty v americkém městě St. Louis. Stovky lidí tam přišly dát najevo rozhořčení nad rozhodnutím soudu státu Missouri, který zprostil viny bělošského policistu, jenž v roce 2011 po automobilové honičce zastřelil černocha. Policisté uvedli, že někteří účastníci protestu na ně zaútočili kamením a lahvemi s vodou. Těžkooděnci proti nim zasáhli pepřovým sprejem a gumovými projektily.

Šestatřicetiletý policista Jason Stockley čelil obvinění z vraždy, protože ze záznamu z honičky vyplynulo, že řekl, že prchajícího zabije. Černocha pak usmrtil pěti výstřely. Také se ukázalo, že u zabitého čtyřiadvacetiletého Anthonyho Lamara Smithe se sice našla zbraň, ale podle prokuratury nesla stopy DNA jen po Stockleym. Prokuratura je přesvědčena, že ji tam policista po incidentu sám nastrčil.

Soudce Timothy Wilson o tom ale zapochyboval a poukázal rovněž na to, že černoch byl podezřelý z obchodování s drogami. "Obchodník s heroinem a bez střelné zbraně by ve městě byla skutečná anomálie," řekl. Policistovi hrozil doživotní trest vězení.

V centru St. Louis po skončení pátečního soudního jednání uspořádalo protestní pochod asi 600 lidí. Později se demonstranti přesunuli do jedné z bohatých čtvrtí města, uvedla agentura AP. V plánovaném zablokování dálnice policie demonstrantům zabránila.

Zprvu poklidná demonstrace se zvrhla ve chvíli, kdy policie zasáhla proti nevelké skupině lidí, která ničila okna místní knihovny a dvou restaurací. Protestující rovněž házeli kamení na dům starostky St. Louis Lydy Krewsonové, který pomalovali barvami.

Policie zadržela celkem 23 lidí, kteří skončili ve vazbě. Zraněno bylo při zásahu devět policistů z městského sboru a jeden jejich kolega z missourské policie.

Americká policie čelí dlouhodobé kritice kvůli kontroverzním zásahům svých bělošských příslušníků proti černochům. Ve Fergusonu nedaleko St. Louis vyvolal před třemi lety rozsáhlé násilné protesty incident, při němž byl zastřelen mladý neozbrojený černoch Michael Brown.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 25. května 2018

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď