Policie ukončila vyšetřování krácení daní při obchodech s tablety

foto Vůz české policie - ilustrační foto.

Praha - Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu navrhli obžalovat šest lidí kvůli krácení daní při obchodech s mobilními telefony a tablety. Obvinění podle nich vyplacením neoprávněných nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty způsobili škodu zhruba 102 milionů korun. O dalších zhruba 200 milionů se pokusili daň zkrátit. Na webu to dnes uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. V případě odsouzení šestici hrozí až deset let vězení.

Podezřelí podle detektivů dováželi elektroniku ze zemí Evropské unie v cenách bez DPH prostřednictvím k tomu vytvořených firem, které ovládali nastrčení lidé. Po několika přeprodejích s navýšením ceny byla elektronika podle policie vyvezena mimo unii, přičemž konečný vývozce si nárokoval osvobození od daně a čerpal nadměrné odpočty DPH.

"Podle našich závěrů byla vyplacením neoprávněných nadměrných odpočtů DPH způsobena škoda ve výši cca 102 milionů korun. Vyplacení dalších cca 200 milionů korun, které obvinění nárokovali, se podařilo zabránit," uvedl Ibehej.

Na podezřelé transakce, na základě kterých obvinění uplatňovali nadměrné odpočty, upozornila daňová správa na podzim 2011. Počátkem roku 2013 policisté v kauze zadrželi 19 podnikatelů nebo takzvaných bílých koní a obvinili je z zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby nebo jeho pokusu. Dva obvinění byli Poláci.

Kriminalisté tehdy zatýkali po celém Česku. Provedli několik desítek domovních prohlídek - zejména v Praze, Brně, Olomouckém a Moravskoslezském kraji, ale i na Slovensku a v Polsku. Podle tehdejších informací policistů to byl rozsahem jeden z největších zásahů české policie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 25. května 2018

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď