Poláci se v Krakově rozloučili s režisérem Andrzejem Wajdou

foto Rozloučení s polským režisérem Andrzejem Wajdou v Krakově, na snímku vdova Krystyna Zachwatowiczová.

Krakov - Stovky lidí se v Krakově rozloučily s polským filmovým režisérem Andrzejem Wajdou, který zemřel v neděli 9. října ve věku 90 let. Na zádušní mši dorazil prezident Andrzej Duda či řada filmařů nebo herců. Samotný pohřební obřad se poté uskutečnil v rodinném kruhu, informují polská média.

V krakovské bazilice Svaté Trojice byla před začátkem mše vystavena urna s Wajdovým popelem a černobílá fotografie patrně nejrespektovanějšího polského filmaře, k níž se přicházely poklonit stovky lidí včetně prezidenta Dudy či jeho předchůdce Bronislawa Komorowského.

"Traduje se, že jeden ministr nacistického Německa vždy, když slyšel slovo kultura, vytáhl pistoli. Když slyšel slovo kultura Wajda, vytáhl kameru. Možná v tom spočívá jeho lidství a krása," pronesl podle agentury PAP během obřadu dominikánský duchovní Jan Andrzej Kloczowski sloužící mši.

Smuteční projevy předneslo rovněž několik herců či režisérů. Přečteny byly dopisy režisérů Romana Polanského či Agnieszky Hollandové a někdejšího vůdce protikomunistického odboje a později prezidenta Lecha Walesy. "Andrzej Wajda patřil do generace Bronislawa Geremka, Tadeusze Mazowieckého, Wladyslawa Bartoszewského, do generace chápající, jak tragická může být historie," přečetl herec Jerzy Trela z dopisu Walesy, který připomněl Wajdovu zásadní roli v revoltě proti komunistické totalitě. "Prosím, přijměte můj výraz solidarity. Solidarity, neboť toto slovo bylo pro Wajdu stejně důležité jako pro mě. Film Člověk z mramoru byl začátkem revoluce, které jsem se zúčastnil," připomněl Walesa Wajdův vliv na odborové hnutí Solidarita a jeho snímek, který byl v komunistickém Československu zakázaný.

Wajda je považován za tvůrce "polské filmové školy", nazývali jej i "svědomím polského filmu". Točil snímky o své zemi a o duši svých krajanů. Místo v nich měly velké dějiny i zdánlivě běžné a obyčejné osudy. Za celoživotní dílo získal Wajda v roce 2000 Oscara.

Ke svým nejuznávanějším filmům se nechal inspirovat osobními zážitky z druhé světové války, která jej zasáhla v době dospívání. Jeho otec se stejně jako tisíce dalších polských důstojníků stal obětí katyňského masakru, spáchaného příslušníky sovětské stalinské policie NKVD.

Lidé, kteří se dnes pro velký zájem nedostali na mši, ale i její účastníci, zapisovali své vzkazy do kondolenční knihy na nedalekém krakovském úřadě.

Wajda si přál být pochován v Krakově, kde studoval a dlouhá léta žil. Jeho nejbližší po skončení mše uložili urnu do rodinné hrobky na Salvátorském hřbitově, kde je pochována mimo jiné režisérova matka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2017

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď