Podmínky ve zpracovatelském sektoru se v září zlepšily

foto Skladovací hala - ilustrační foto.

Praha - Podmínky ve zpracovatelském sektoru v ČR se v září zlepšily, když index PMI stoupl na 56,6 bodu ze srpnových 54,9 bodu. Jde o největší zlepšení podnikatelských podmínek ve zpracovatelském sektoru od dubna, informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

"Průzkumová data v září vykázala výrazný růst v českém zpracovatelském sektoru, přičemž růst zrychlil jak ve výrobě, tak v nových zakázkách," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Siana Jonesová. Rychlejší růst podle ní svědčí o solidní poptávce od domácích i zahraničních klientů.

Nedostatky v dodavatelském řetězci pak podle průzkumu vedly k růstu cen surovin. Firmy navíc více nakupovaly, a to nejenom proto, aby podpořily vyšší výrobu, ale také aby si vytvořily nutné zásoby.

Vývoj indexu podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela následuje stejný německý ukazatel, který podle předběžných údajů v září dosáhnul na své historické maximum. "Zlepšení v září zaznamenala aktivita v průmyslu v Maďarsku a Polsku a potvrzuje se tak, že růstová dynamika po prázdninách akceleruje v celém středoevropském regionu. Zásadní roli v oživení českého průmyslu hraje zahraniční poptávka," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 15:00 28°C

Celá předpověď