Podle Sobotky nejsou informace o aktuální hrozbě pro ČR

foto Premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec vystoupili 12. ledna v Praze na tiskové konferenci k aktuální bezpečnostní situaci v ČR.

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po dnešní schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) a řediteli zpravodajských služeb ve Strakově akademii zopakoval, že neexistuje informace o aktuální hrozbě pro Českou republiku a její občany. Zajištění bezpečnosti je prioritou vlády, řekl novinářům.

Sobotka uvedl, že na schůzce se hodnotila bezpečnostní situace Česka, bezpečnostní opatření i informace, které s nimi souvisejí. "Chci ujistit občany, že bezpečnostní složky pracují s maximálním nasazením na zajištění bezpečnosti občanů i České republiky jako takové. Zajištění bezpečnosti lidí je pro vládu absolutní prioritou," řekl.

Chovanec uvedl, že spolupráce zpravodajských služeb s policií je bezvadná, velmi dobrá je i kooperace se zahraničními partnery, kteří dobře hodnotí informace od českých rozvědek. "Mohu potvrdit, že neexistuje žádná nová informace, kterou bychom obdrželi v několika minulých týdnech o tom, že by se zhoršila bezpečnostní situace v ČR," řekl novinářům. Není podle něj důvod zvyšovat stupeň teroristického rizika.

Schůzka byla reakcí na středeční prohlášení prezidenta Miloše Zemana o tom, že se v Česku pohybuje člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Již dnes dopoledne Sobotka na facebooku varoval, že zahraniční tajné služby by nemusely s českými sdílet tolik informací, pokud budou mít dojem, že nezůstanou utajené. Politici, kteří mají k informacím přístup, by měli být odpovědní, uvedl. "Mluviti stříbro, ale mlčeti zlato," napsal.

Sobotka: Politici s přístupem k informacím musejí být odpovědní

Politici, kteří mají přístup k bezpečnostním informacím, se musejí chovat odpovědně, uvedl na facebooku Sobotka. V opačném případně podle něj hrozí, že spojenci Česku další důležité poznatky nesdělí.

Sobotka na facebooku napsal, že nejsilnější zbraní v boji s terorismem jsou informace. "Kontrolní rámy, drony a policisté se samopaly mají jistě svůj význam, ale klíčové jsou informace, které naše bezpečnostní složky dokážou včas získat," uvedl. Rychlost a spolehlivost informací tak podle něj rozhoduje o bezpečnosti občanů.

Řada informací pochází od zahraničních spojenců, dodal Sobotka. "Budou nám je poskytovat, pokud pro ně budeme důvěryhodní," řekl. Politici, kteří mají k podobným informacím přístup, se musí v zájmu občanů ČR chovat odpovědně, dodal. "Platí tady jednoznačně: mluviti stříbro, ale mlčeti zlato," uvedl. V opačném případě podle premiéra hrozí, že už Česku nikdo důležité informace neposkytne.

Premiér uklidňoval občany už ve středu krátce po Zemanových slovech. Vyjádření hlavy státu odsoudili například poslanci Ivan Gabal (KDU-ČSL), Daniel Korte (TOP 09) či Jana Černochová (ODS). Zeman podle nich ohrozil bezpečnost, vyvolává paniku, zemi zdiskreditoval či ohrozil spolupráci českých rozvědek se zahraničními.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď