Počet mrtvých po útocích v Mogadišu vystoupil na 189

foto Místo exploze vozidla v somálské metropoli Mogadišu.

Mogadišo - Počet mrtvých po sobotních útocích v somálské metropoli Mogadišu vystoupil na 189, oznámila dnes policie a nemocniční zdroje. Podle agentury DPA už počet obětí dokonce přesáhl 230, zraněných je více než 300. Somálské úřady uvedly, že jde o nejtragičtější útok, jaký byl v zemi kdy spáchán.

Budova zničená výbuchem vozidla v somálské metropoli Mogadišu. Vláda zatím oficiální bilanci počtu obětí nezveřejnila, policejní údaje se často liší. Podle agentury AFP někteří pozůstalí své mrtvé rovnou pohřbívají, údaje z jednotlivých nemocnic navíc podléhají ústřední evidenci jen nahodile. Premiér Hassan Ali Khayre ale řekl, že zahynuli takřka výhradně civilisté. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek.

Nejvážnější byla exploze nákladního auta v oblasti poblíž ministerstva zahraničí. Výbuch byl tak silný, že poškodil také okolní budovy. Záchranáři v nich pak objevili další mrtvé. Později byl spáchán druhý, menší pumový útok ve čtvrti Medína.

Místo exploze vozidla v somálské metropoli Mogadišu. Podle očitých svědků mohutná exploze poškodila nebo zničila část hustě osídlené obchodní čtvrti Hodan. Betonové budovy se zhroutily, auta shořela a na ulicích ležela potrhaná děla dospělých i dětí, uvedla agentura AP. Trosky prohledávají záchranáři ve snaze nalézt další mrtvé nebo zraněné.

Krev pro oběti na výzvu lékařů již darovaly tisíce obyvatel města včetně prezidenta Mohameda Abdullahiho Mohameda. Starosta Mogadiša ale v naléhavé výzvě požádal obyvatele města, aby v dárcovství krve neustávali.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, vláda ale připisuje odpovědnost islamistům z hnutí Šabáb. To je napojeno na globální teroristickou síť Al-Káida a mimo jiné usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 19. srpna 2018

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď