Počasí trápí Moravu a Slezsko, po noční bouřce přijdou vedra

foto Na snímku strom, který spadl na zaparkovaný automobil na Masarykově třídě v Olomouci.

Olomouc - Silná bouřka se přehnala v noci přes Moravu a Slezsko, dnes a v pátek přijdou vedra a další bouřky. Noční bouřka lámala stromy a komplikovala dopravu, nejhorší byla situace v Olomouckém kraji. Kvůli popadaným stromům i elektrickému vedení byla na více než pět hodin zastavena doprava na železničním koridoru mezi Olomoucí a Prahou. Neprůjezdná byla ráno i dálnice D35 z Mohelnice do Olomouce. Dnes přes den zřejmě na východě a jihovýchodě země vystoupají teploty až na 36 stupňů Celsia, na západě republiky bude kolem 20 stupňů, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nad střední Evropou se dnes bude podle meteorologů vlnit výrazné frontální rozhraní oddělující velmi teplý vzduch na východě a chladný na západě. Nejvyšší teploty jsou tak v širokém rozmezí. Vedra budou dnes v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, výjimkou jsou místa nad 600 metrů nadmořské výšky. Města Vsetín, Rožnov pod Radhoštěm či Valašské Meziříčí ve Zlínském kraji již kvůli suchu zakázala lidem odebírat vodu z toků. V Jeseníkách a Beskydech bude kolem 26 stupňů Celsia, uvedl ČHMÚ.

Odpoledne a večer bude na většině území pršet, místy meteorologové očekávají i silné bouřky. Na menších tocích hrozí zvednutí hladin. Na východě republiky, kde platí i výstraha před vysokými teplotami, budou bouřky pravděpodobně i v pátek odpoledne. Bouře se dnes po půlnoci přehnaly přes Ústecký kraj, k ránu pak nejvíce zaměstnaly hasiče v Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.

V Olomouckém kraji zastavily popadané stromy na více než pět hodin vlaky mezi Olomoucí a Prahou. Doprava byla na hlavním koridoru přerušena v úseku mezi Lukavicemi a Štěpánovem, kde začaly na trať padat stromy před 04:00. Další problém byl na úseku Moravičany - Lukavice, kde bouřka způsobila poruchu trakčního vedení. Vlaky se po jedné koleji rozjely kolem 09:15, řekla ČTK mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Zastavení dopravy postihlo i dálkové noční spoje a desítky rychlostních i osobních vlaků. Dráhy nemohly nasadit náhradní autobusy, popadané stromy totiž zkomplikovaly dopravu i na okolních silnicích.

Několik silných bouřek se krajem prohnalo před 04:00. Hasiči řešili už téměř 160 událostí. Stromy zkomplikovaly dopravu kromě železnice i na silnicích, kvůli popadaným stromům byla časně ráno neprůjezdná například dálnice D35 z Mohelnice do Olomouce. V pěti případech vítr poškodil, či uvolnil střechy domů a výrobních hal. Nejhorší situace byla podle hasičů v Hněvotíně, kde vítr odnesl plechovou střechu o rozměrech asi deset krát 20 metrů, a v Řimicích, kde skončil celý dům bez střešní krytiny.

Silné bouřky zaměstnaly hasiče také v Moravskoslezském kraji. K dnešnímu odpoledni evidovali na 150 zásahů, především u spadlých stromů a větví, v několika případech i u střech poškozených větrem. Strom například ráno spadl na vedení u tramvajové linky 5 z Ostravy do Kyjovic ve Vřesině. Místo tramvají musely nějakou dobu jezdit autobusy. V obci Mladecko na Opavsku zase spadl strom do cesty autu a řidič musel sjet do příkopu. Odstraňovat popadané stromy či sloupy museli i jihomoravští hasiči, zasahovali zhruba šedesátkrát.

Popadané stromy způsobily na jihu Moravy také přerušení dodávek elektrického proudu. Největší problémy byly na Vyškovsku a Blanensku, sdělila ČTK mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je středa 18. července 2018

Očekáváme v 1:00 20°C

Celá předpověď