Plzeňský kraj bude hospodařit s příjmy 4,98 mld a výdaji 5,43 mld

foto Na leteckém snímku z 16. dubna je náměstí Republiky s Katedrálou svatého Bartoloměje v Plzni.

Plzeň - Plzeňský kraj by měl příští rok hospodařit s příjmy 4,982 miliardy korun. Výdaje plánuje ve výši 5,43 miliardy korun. Rozpočet, který dnes schválila nová rada kraje na svém prvním jednání, je navržený jako schodkový. Důvodem je, že kraj bude čerpat evropské dotace v objemu přes 700 milionů korun, které musí nejdříve zaplatit a vracet se mu budou v letech 2018 a později. Z běžného hospodaření bude rozpočet v přebytku 78 milionů korun, řekli ČTK hejtman Josef Bernard (ČSSD) a jeho náměstkyně pro ekonomiku Marcela Krejsová (ODS). Rozpočet nezadluženého kraje budou schvalovat zastupitelé 19. prosince.

"Nechceme si brát úvěry na předfinancování evropských projektů, protože nám peníze leží na účtech," uvedl Bernard. Předchozí krajská reprezentace nechala novému vedení "v kase" zhruba 1,2 miliardy korun ušetřených peněz. "Z rezervního fondu se doplní 400 milionů a zbytek více než 300 milionů korun půjde z běžných příjmů," řekla náměstkyně. Peníze se kraji vrátí ve výši 80 až 85 procent po dokončení projektů s podporou EU.

Částku 723 milionů korun na dotované individuální projekty musel kraj započítat do výdajové části rozpočtu. Jde o peníze připravené do výzev ministerstva pro místní rozvoj na financování z fondů EU. "Tyto finance musí být v rozpočtu rezervované kvůli tomu, aby subjekty vůbec mohly o dotace žádat," uvedla Krejsová. Podle ní je otázkou, zda se ale vůbec projekty podaří realizovat, protože žádné aktuální výzvy se nechystají, i když programové období začalo už v roce 2014. "A rozpočtujeme rok 2017 a nic moc se nikde neděje," dodala.

Příjmy Plzeňského kraje v příštím roce mají být zhruba o půl miliardy korun vyšší, než je letošní plán. Byly zvýšené zejména o predikci ministerstva financí, které počítá díky stabilní ekonomice s růstem daňového inkasa o devět procent.

"Ve výdajích jsme nejvíce navyšovali dopravu, a to zhruba o 220 milionů korun na plánovaných 2,225 miliardy," uvedla náměstkyně. Do silnic půjde 1,4 miliardy, což je jedna z nejvyšších částek v šestnáctileté historii kraje. Dopravní obslužnost regionu bude kraj stát přes 800 milionů korun, stejně jako letos. Dále se posílily kapitoly regionálního rozvoje na 138 milionů korun a sportu na 53 milionů. "Mám radost z navýšení peněz do kultury (z letošních 12 milionů na 22 milionů Kč) a památkové péče, což je výrazná pomoc pro malé obce," uvedla Krejsová. Více peněz, 49 milionů, půjde na vodovody a kanalizace v obcích, což je meziročně o devět milionů korun více. Novým titulem budou dotace na cyklostezky 15 milionů Kč.

Plzeňský kraj dá příští rok stejně na regionální vlaky a autobusy

Plzeňský kraj udrží v příštím roce letošní rozsah dopravní obslužnosti. Na úhradu prokazatelné ztráty veřejné dopravy vydá stejně peněz jako letos, tedy 844 milionů korun. Regionální vlaky a autobusy ujedou stejně kilometrů jako letos. Ztráty autobusových firem bude kraj kompenzovat 426 miliony a Českým drahám přidá na osobní a spěšné vlaky 418 milionů korun. K tomu dá ministerstvo dopravy na rychlíky 142 milionů. I v příštích letech by měl zůstat rozsah dopravy stejný, ale zejména pro venkovské oblasti by měla být doprava mnohem dosažitelnější, řekl ČTK po prvním jednání nové krajské rady hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Nové vedení chce zanalyzovat náklady a rozsah dopravní obslužnosti, z čehož mu vyjde představa, jak by mělo změnit veřejnou dopravu v regionu. "Měli bychom to mít někdy v dubnu, pan náměstek Čížek (Starostové a patrioti) už na tom začal pracovat," uvedl.

Podle Bernarda nové vedení kraje zatím není spokojeno s vyúčtováním prokazatelných ztrát, které poskytli autobusoví dopravci obsluhující region, a předpokládá ještě nějaké změny, protože jsou tam rozdíly pohledů obou stran v řádu desítek milionů korun. Nevyloučil ale, že špatný pohled má vedení kraje. "Tabulka se skládá z několika položek, jako jsou mzdy, pořizování nových vozidel, nafty, a myslíme si, že ty kalkulace by měly vypadat trochu jinak. Potřebujeme si na to teď s nimi na týden sednout a dohodnout se," řekl hejtman.

Prodloužení smlouvy, tedy objednávky u autobusových dopravců na příští rok, by měly být podepsány do konce roku. "Dohadujeme se nyní o zvýšení mezd řidičům. A to je podklad, s nímž my nejsme spokojení, tedy co se do těch mezd počítá. Jestli se bavíme jenom o tarifu, na nějž vyšlo nové nařízení vlády, anebo jestli se bavíme o průměrné mzdě, to je velký rozdíl," uvedla náměstkyně hejtmana pro ekonomiku Marcela Krejsová (ODS). Podle informací ČTK chtějí dopravci o 40 milionů korun více. Stát zatím podle Bernarda nepotvrdil, že polovinu částky uhradí, o čemž dříve mluvilo ministerstvo financí.

Regionální vlaky by měly příští rok najet přes pět milionů kilometrů, meziročně stejně. Letos se počet kilometrů, po pětiprocentních propadech v letech 2014 a 2015 zvýšil proti loňsku o 0,36 procenta. Autobusy, které jsou pro kraj třikrát levnější než vlaky, najedou asi 15,5 milionu kilometrů, stejně jako letos.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď