Plzeňské muzeum vystavuje desítky grafik písničkáře Boba Dylana

foto Americký hudebník Bob Dylan.

Plzeň - Výstavu 51 grafických prací muzikanta a nositele Nobelovy ceny Boba Dylana mohou vidět ode dneška návštěvníci Západočeského muzea v Plzni. Expozici On the Road uspořádal galerista Zdeněk Kočík, který provozuje Gallery of Art Prague (GOAP) na Staroměstském náměstí. Jde o jeho skici, které si kreslil tužkou při svých cestách po venkově, řekl Kočík ČTK. Výstava potrvá do 12. listopadu.

GOAP, která trvale vystavuje díla Andyho Warhola, Salvadora Dalího či Alfonse Muchy a má podle Kočíka stejnou návštěvnost jako Národní galerie (asi 180.000 lidí ročně), koupila 56 grafických listů z 99kusové série od partnerské Halcyon Gallery London. "Všechny jdou Dylanem podepsané, každá má certifikát. Přemluvili ho (galerie), aby udělal barevné návrhy, a oni z toho vytvořili limitovanou sérii 295 kusů od každého obrazu," uvedl Kočík. Podle něj jsou barevné grafiky, hlavně z amerického venkova a z Francie, nabité pozitivní energií a dobrou náladou. V historickém sále muzea, kde stále hraje výběr Dylanových písní, jsou ještě vystavená písničkářova alba a několik fotografií Alana Pajera z pražského koncertu v roce 2005, kdy věnoval Václavu Havlovi kytaru s podpisem.

"Dylan je pořád na cestě. Maluje úplně obyčejné věci a tvrdí, že se u toho úžasně uvolňuje," řekl. Od 50. do 80. let vytvořil asi 300 kreseb. Výstavu už mohli zhlédnout lidé v Praze na Staroměstské radnici, kde bylo o pět grafik více a kam přišlo během tří měsíců na 50.000 lidí. Z Plzně zamíří putovní expozice v lednu do Bangkoku, po třech měsících do Kataru. V GOAP podle Kočíka není pro grafiky místo.

Šestasedmdesátiletý umělec výrazně ovlivnil populární hudbu po světě. V jeho nekonvenčních textech jsou patrné politické, sociální, filozofické a literární vlivy. Byl prvním muzikantem, který získal Nobelovu cenu, což se stalo nejradikálnějším rozhodnutím Švédské akademie od roku 1901. Písničkář, který žije v karavanu, publikoval básně a beletrii, například sbírku básní a memoáry. Věnuje se také malování a kreslení, největší výstavu měl loni v Londýně. Dylanových desek se prodalo po světě 125 milionů kusů, napsal přes 600 původních skladeb, které převzaly světové kapely, a vydal 36 studiových a 11 koncertních alb.

Kočík, plzeňský rodák, pořádá v Západočeském muzeu každým rokem jednu velkou výstavu. "Byli tu Saudek, Warhol, Dalí, bratři Saudkové," uvedl galerista. Na šest výstav přišlo do Plzně celkem přes 100.000 lidí. "Vždycky přitáhnou lidi a je to vlastně promo pro muzeum," řekla mluvčí muzea Romana Němečková. Na Dylana očekává do 10.000 návštěvníků. Muzeem přitom ročně projde asi 90.000 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 25. května 2018

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď