Pletená stezka v H. Brodě připomíná umělce Zrzavého a Reynkovi

foto Michaela Krpálková (vlevo) ze spolku Motanice a dcera fotografa Daniela Reynka Veronika Reynková dokončovaly 7. září v Havlíčkově Brodě Pletenou stezku Bohuslava Reynka, jeho synů Daniela a Jiřího a malíře Jana Zrzavého. Součástí informačních tabulí, které se snaží oživit veřejná prostranství a upozornit na opomíjené památky, je i originální pletená výzdoba od členek neformálního spolku Motanice.

Havlíčkův Brod - Pletená stezka v Havlíčkově Brodě připomíná malíře Jana Zrzavého, básníka, grafika a překladatele Bohuslava Reynka a jeho syny Daniela a Jiřího. Součástí informačních tabulí je pletená výzdoba z rukou členek neformálního spolku Motanice, které se pletením snaží oživit veřejná prostranství. Stezkou chtějí přiblížit životní příběhy osobností spojených s tímto městem. Při otevření stezky to řekla Michaela Krpálková ze spolku.

"Nejdřív jsme uvažovaly jen o nějakém malém artovém zpestření, ale pak jsme si řekly, že by byla škoda nedat k tomu ten text," uvedla ke vzniku stezky, která má 13 zastavení. Její příprava trvala půl roku. Tabule jsou doplněny kódy, které majitele mobilních telefonů navedou na webové stránky s mapou stezky a dalšími podrobnostmi k projektu.

Malíř, grafik a ilustrátor Jan Zrzavý (1890 až 1977) se narodil v Okrouhlici nedaleko Havlíčkova Brodu, kde měl později také ateliér. Bohuslav Reynek (1892 až 1971) prožil většinu života v Petrkově u Havlíčkova Brodu, stejně jako jeho synové, kteří oba zemřeli před třemi lety. Daniel Reynek, tiskař a umělecký fotograf, zemřel v září a jeho bratr Jiří, překladatel a grafik, o tři týdny později v říjnu.

Motanice, neformální spolek pletařských a jiných ručních prací, vznikla před třemi lety. "Pletení proto, že jsme si říkaly, že bychom mohly navázat na tradici našich babiček," uvedla Krpálková. Členky spolku už kupříkladu z vlny získané ve veřejné sbírce upletly přes 20 metrů dlouhou šálu, jíž přes zimu v Havlíčkově Brodě vyzdobily pozapomenutý středověký kostelík svaté Kateřiny, který je zčásti schovaný za kamenným mostem přes řeku Sázavu. Od jara jsou v oknech kostela pestrobarevné květinové vitráže, s jejichž háčkováním Motanici pomáhaly tři desítky žen.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď