Pešmergové budou zatím u Mosulu jen držet pozice, řekl velitel

foto Iráčtí vojáci, kteří se účastní ofenzívu proti Islámskému státu v Mosulu.

Berlín - Kurdské síly, které se účastí ofenzivy proti Islámskému státu (IS) v severoiráckém městě Mosul, dnes oznámily, že po pondělním dobytí několika vesnic východně od města nebudou zatím usilovat o další postup. Informovala o tom dnes agentura AP. Jeden z velitelů takzvaných pešmergů AP řekl, že jeho jednotky dosáhly svého cíle a nyní budou jen "držet své pozice". Zapojení Turecka do bojů na severu Iráku, se kterým nesouhlasí irácká vláda, dnes hájil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Velitel iráckých speciálních jednotek ale AP řekl, že Kurdové naopak potřebují pro dosažení svých cílů více času, a požádali proto irácké síly o odložení postupu iráckých složek plánovaného na dnešní ráno.

Zpravodaj CNN uvedl, že pešmergové se zatím setkávají s menším odporem, než jaký čekali.

Za prvních 24 hodin operace se podle agentury Reuters podařilo ozbrojeným silám podporovaným leteckými údery koalice vedené USA získat asi 20 vesnic u Mosulu. Prezident iráckého autonomního Kurdistánu Masúd Barzání podle serveru stanice Al-Džazíra řekl, že od IS bylo osvobozeno zhruba 200 kilometrů čtverečních. Podle prohlášení irácké armády utrpěl IS "těžké ztráty na životech i vybavení". Účast na ofenzivě v Mosulu dnes ohlásilo také Turecko.

Panují obavy o osud 1,5 milionu civilistů žijících ve městě. Mezinárodní výbor Červeného kříže dnes oznámil, že se snaží s islamisty v Mosulu navázat kontakt, aby byla "zachována pravidla války" a zajištěno humánní zacházení s civilisty. Šéf irácké mise Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvedl, že jeho lidé začali rozdávat plynové masky v obavách z toho, že by IS mohl použít v bitvě o Mosul chemické zbraně.

Bitva o druhé největší irácké město a poslední velkou baštu IS začala v pondělí a počítá se s tím, že potrvá několik týdnů. Do bojů se zapojí desítky tisíc iráckých vojáků a příslušníků spojeneckých milicí.

Fronta se nyní nachází asi 20 kilometrů jižně od Mosulu, napsal z místa zpravodaj BBC. Boje podle něj pokračovaly i v noci na dnešek, kdy radikálové útočili na tanky irácké armády. Jeden z velitelů irácké armády řekl, že při odvracení útoku sebevražedného atentátníka v autě na irácké jednotky jižně od Mosulu zahynul jeden irácký voják a další dva byli zraněni. Při této operaci podle něj zahynulo deset islamistů.

Irácký vicepremiér Hošjar Zibarí řekl v pondělí CNN, že výsledky prvního dne ofenzivy byly "ohromné", a dodal, že operace proti IS se v dalších dnech bude stupňovat.

Podle mluvčího amerického ministerstva obrany Petera Cooka irácké síly v pondělí postoupily více, než se předpokládalo. Cook ale zároveň upozornil, že operace ještě nějakou dobu potrvá. "Uvidíme, zda IS povstane a bude bojovat," řekl BBC. Ať už se situace vyvine jakkoli, irácké síly podle něj budou schopny město dobýt. "Jsme připraveni je podpořit, stejně jako zbytek koalice," uvedl Cook.

IS zastřelí každého, kdo utíká z Mosulu, řekl místní obyvatel

 Každý, kdo by se pokusil utéct z Mosulu, radikálové z takzvaného Islámského státu (IS) zastřelí. V rozhovoru s britským deníkem The Guardian to řekl jeden z obyvatel tohoto severoiráckého města. Mosul mají pod kontrolou teroristé z IS a od pondělí se o město svádějí tvrdé boje.

"Všichni zůstáváme doma, protože nevíme, co jiného dělat," uvedl v pondělí krátce po zahájení ofenzivy pětatřicetiletý muž, vystupující pod pseudonymem Abú Muhammad. Bojovníci IS brázdí ulice města na motocyklech a jsou vyzbrojeni lehkými i těžkými zbraněmi, dodal.

Letecké údery podle něj cílí přesně na pozice islamistů. Ti se ale "stěhují do domů civilistů a vměšují mezi řadové obyvatele". Bojovníci IS tak například zřídili velký sklad improvizovaných výbušných zařízení v domě sousedícím s domem jeho bratrance. "Prosil jsem ho, aby i s rodinou odešel ke mně, protože ten dům by se mohl stát terčem koaličního náletu. Odmítl s tím, že to nechá osudu," dodal Muhammad.

Většina obyvatel Mosulu má podle něj Islámského státu už dost a přeje si, aby irácká armáda a kurdští bojovníci (pešmergové) město osvobodili co nejdříve. "Viděli jsme příliš mnoho stínání hlav, lidí utopených v klecích, shozených ze střech budov.... Já sám jsem před třemi měsíci viděl, jak (IS) svrhl muže ze střechy budovy poblíž úřadu guvernéra, týden jsem nemohl spát," dodal.

Americké letectvo shodilo na město letáky s výzvou, aby lidé zůstali doma a nepokoušeli se utéct. To by bylo stejně nemožné, dodal k tomu Muhammad. "Pro civilisty je těžké město opustit. (IS) vyhloubil příkopy kolem většiny čtvrtí, převážně na východě Mosulu." Pašeráci lidí vyhnali ceny do astronomických výšek a IS údajně okamžitě zastřelí každého, koho jeho bojovníci chytí při pokusu o útěk.

Dvaadvacetiletý Abú Sabra uvedl, že radikálové ve městě pálili pneumatiky, aby koaličním letounům znemožnili výhled. Na hlavních ulicích podle něj seřadili dopravní kontejnery, ale neví se proč. "Nejsou peníze. I když jídlo je levné, nemáme za co si ho koupit," dodal. Potvrdil také, že kdo se pokusí o útěk, je zastřelen.

Někteří obyvatelé Mosulu jsou podle něj připraveni povstat proti IS, až nadejde čas. Ví o lidech, kteří mají doma schované zbraně a plánují přidat se k irácké armádě nebo pešmergům, až dorazí do města. Známkou rostoucího odporu vůči islamistům je podle něj také to, že řada lidí z jeho čtvrti i přes zákaz otevřeně používá mobilní telefon.

Člen někdejší městské rady Mosulu, který nyní žije v Irbílu, uvedl, že rada koalici ze všech sil pomáhá s označováním hustě osídlených čtvrtí, aby se tyto oblasti nestaly terčem náletů. Pomáhá i se zřizováním táborů pro uprchlíky. Jeho největší obavou bylo, že až bude město osvobozeno od IS, začnou se na místních lidech mstít šíitské milice. Proto rada vládě navrhla, aby těmto milicím zakázala účastnit se bojů o Mosul.

Mosulský inženýr Faváz Alí, který nyní žije v Turecku, řekl, že i jeho příbuzní v Mosulu mají obavy z šíitských milicí i z irácké armády, jež by mohly zatýkat i nevinné a obviňovat je z podpory IS.

Erdogan: Turecko na severu Iráku bude, má historickou zodpovědnost

Turecký premiér Binali Yildirim dnes oznámil, že turecké letectvo se účastní ofenzivy v iráckém městě Mosul. Později svá slova podle agentury Reuters vysvětloval tak, že na účasti Ankary v bitvě o Mosul existuje shoda v mezinárodní koalici vedené USA, která bojuje proti organizaci Islámský stát (IS). Zapojení Turecka do bojů na severu Iráku, se kterým nesouhlasí irácká vláda, dnes hájil i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Yildirim dnes nejprve řekl, že turecké letectvo se účastní ofenzivy v Mosulu v rámci mezinárodní koalice. Později uvedl, že turecké stíhačky zatím nebyly použity, ale "budou nasazeny, až přijde čas". Podobně se vyjádřil Erdogan. "Turecko tam má historickou zodpovědnost, takže tam budeme," řekl Erdogan v Ankaře. Podle něj se Turecko bude v oblasti snažit předejít sektářskému násilí. "Budeme v Mosulu na bitevním poli i u jednacího stolu," řekl turecký prezident podle agentury Anadolu.

Už při přípravě ofenzivy zaměřené na znovudobytí Mosulu z rukou bojovníků IS se Turecko a Irák dostaly do sporu kvůli případné účasti Ankary. Ta oznámila, že si přeje, aby se na osvobozování Mosulu podílela i její armáda a zhruba 3000 Iráčanů, které Turecko vycvičilo na vojenské základně na severu Iráku.

Irácký premiér Hajdar Abádí to ale odmítá. Jeho šíity ovládané vládě záleží na tom, aby se na osvobozovací akci převážně sunnitského Mosulu podílely v první řadě její milice. Podle expertů se vláda domnívá, že se tak zdůrazní vazba Mosulu obklopeného ropnými poli na centrální bagdádskou vládu. Turecko ale argumentuje, že se tak v oblasti může zvýšit sektářské násilí.

Turecký prezident Erdogan již dříve prohlásil, že jeho země je odhodlána zúčastnit se mosulské operace i rozhodování o budoucím osudu města.

Ankara je od loňska ve sporu s Bagdádem kvůli pobytu svých vojáků v táboře Bašika, který leží nedaleko Mosulu a kde se Turci podílejí na výcviku irácké armády. Zdůvodňuje to tím, že turečtí vojáci jsou tam v rámci mezinárodní mise a cvičí irácké vojáky pro boj proti IS. Irácká vláda proti pobytu tureckých vojáků na svém území protestuje. Tvrdí, že je do země nepozvala, a považuje je za okupanty.

Erdogan dnes znovu hájil tureckou přítomnost na severu Iráku. "Nikdo by od nás neměl očekávat, že odejdeme z Bašiky. Zůstaneme tam," řekl turecký prezident. Podle agentury Anadolu dodal, že irácká vláda Turecko požádala o pomoc poté, co Mosul padl do rukou IS v červnu 2014.

Syrská armáda bude bránit radikálům prchnout z Mosulu do Sýrie

Mezinárodní koalice vedená USA chce podle syrské armády nechat bojovníky Islámského státu (IS) prchnout z iráckého Mosulu do Sýrie. Armáda je připravena tomu všemi prostředky zabránit. Irácký premiér Hajdar Abádí řekl, že úkolem mezinárodní koalice bojující v Iráku je, aby zabránila členům IS odejít do Sýrie. Boje o Mosul, který je největší základnou IS v Iráku, začaly v pondělí. Irák do operace nasadil tisíce vojáků, po jejichž boku bojují kurdští pešmergové a také šíitské milice..

Syrská armáda dnes v prohlášení uvedla, že koalice chce radikálům zajistit bezpečné koridory do Sýrie, čímž by vzniklo nové bojiště na východě Sýrie.

"Jakýkoli pokus o překročení hranice bude útokem na syrskou suverenitu a proti tomu zakročíme všemi silami," uvádí se v prohlášení.

Abádí řekl, že je na mezinárodní koalici, která bojuje v Iráku, aby radikálům zabránila uprchnout. "Za uzavření silnice do Sýrie" pro IS je odpovědná koalice, sdělil Abádí. Koalice, jíž velí Spojené státy, poskytuje irácké armádě a kurdským jednotkám leteckou i pozemní podporu.

V Sýrii se nyní boje soustřeďují na město Halab, které zpola ovládá opozice. Rusko dnes omezilo nálety, aby umožnilo připravit čtvrteční klid zbraní, který má být využit k evakuaci civilistů a raněných a také ke stažení povstalců. V Sýrii bojuje také mezinárodní koalice, ale soustřeďuje se na východ země, na provincii Dajr az-Zaur.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

19°C

Dnes je pondělí 21. srpna 2017

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď