Pence vyzval země Latinské Ameriky k přerušení kontaktů s KLDR

foto Americký viceprezident Mike Pence během návštěvy Chile.

Santiago de Chile - Americký viceprezident Mike Pence během návštěvy Chile vyzval země Latinské Ameriky, aby přerušily veškeré styky se Severní Koreou. Podle agentury Reuters dnes Pence v Chile také prohlásil, že ve sporu se Severokorejci "jsou na stole všechny varianty". Dodal ale, že nový tlak Číny na KLDR představuje naději na mírové řešení.

Pence se dnes setkal s chilskou prezidentkou Michelle Bacheletovou. Novinářům v Santiagu poté řekl, že doufá, že Brazílie, Mexiko, Peru a Chile přeruší všechny obchodní a diplomatické styky s Pchjongjangem.

Agentura AP v této souvislosti uvedla, že KLDR sice nemá v Chile diplomatické zastoupení, ale obě země čile obchodují. Podle serveru BBC drží Chile mezi latinskoamerickými zeměmi první příčku v nákupu severokorejských výrobků. V první pětce je i Brazílie, jejíž obchodní bilance s Pchjongjangem loni dosáhla téměř 11 milionů dolarů (asi 242 milionů korun).

Spojené státy a KLDR se minulý týden dostaly do ostré slovní války, když si jejich prezidenti vzájemně vyhrožovali vojenským zásahem. Důvodem byly nové testy severokorejských raket.

Pence je tento týden na své první cestě po Latinské Americe v úřadu viceprezidenta. Nejprve navštívil Kolumbii, kde se v prohlášeních zaměřil na venezuelskou krizi. Mimo jiné řekl, že USA nebudou jen přihlížet, jak se z Venezuely stává diktatura, protože takový vývoj ohrožuje bezpečnost celé západní polokoule. Dodal, že Washington vynaloží veškeré ekonomické a diplomatické úsilí, aby ve Venezuele byla obnovena demokracie.

V úterý zavítal Pence do Argentiny, jejíhož prezidenta Mauricia Macriho mimo jiné pochválil za ekonomické reformy. Z Chile odletí americký viceprezident do Panamy, kde turné ukončí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď