Pavel Haas Quartet natočil nové album a dvakrát vystoupí v Česku

foto Soubor Pavel Haas Quartet

Praha - Držitelé pěti prestižních hudebních Gramophone Awards Pavel Haas Quartet natočili nové album s dvořákovským repertoárem. Přestože světoznámý soubor vystupuje v Česku jen sporadicky, letos se v tuzemsku představí během září hned dvakrát. Už v úterý 12. září vystoupí na festivalu Dvořákova Praha společně s Essenskými filharmoniky a 30. září zahájí druhý ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu. Žádaný Pavel Haas Quartet má ve svém kalendáři zamluvené koncerty už na rok 2021.

"Do konce roku pak budeme jen v zahraničí, ale v červnu příštího roku zakončíme festival Smetanova Litomyšl, takže naši koncertní sezonu vlastně začínáme i končíme doma," řekl ČTK violoncellista kvarteta Peter Jarůšek.

Na festivalu Dvořákova Praha Pavel Haas Quartet s Essenskou filharmonií vedenou dirigentem Tomášem Netopilem zahraje Koncert pro smyčcové kvarteto a orchestr Bohuslava Martinů. "S Tomášem se známe už dlouhé roky, studovali jsme spolu a dovolím si tvrdit, že jsme stejná krevní skupina, co se týká vnímání hudby. Už jsme stejný program hráli dvakrát 7. a 8. září v Essenu," uvedla houslistka Veronika Jarůšková.

"Není to lehká skladba Martinů a hrát s takovým kolesem za zády je pro komorní kvarteto nezvyklé," podotkl Jarůšek, který oceňuje to, že festival Dvořákova Praha je podle něj postavený na přátelských vztazích. "Když se spolu lidé cítí dobře, tak také potom dobře hrají," konstatoval.

Sedmou desku Pavel Haas Quartet natočil ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. V roli hostů na něm hrají bývalý člen Pavel Haas Quartet Pavel Nikl a izraelský klavírista Boris Giltburg. "Oba Dvořákovy kvintety, ať už Smyčcový kvintet číslo tři nebo Klavírní kvintet číslo dvě, jsou naší srdeční záležitostí. Co se týče klavíristy Giltburga, s tím jsme si přáli natočit Klavírní kvintet číslo dvě od té doby, co jsme s ním tuto skladbu poprvé hráli," uvedl Jarůšek.

"Vlastně se jedná o takové happeningové CD, protože hrajeme s našimi dvěma blízkými kamarády, takže je to takové přátelské setkání," podotkla Jarůšková.

V roce 2015 Pavel Haas Quartet popáté získal za nahrávku díla Bedřicha Smetany "Oscara klasické hudby" - ocenění britského hudebního měsíčníku Gramophone. "Při nahrávání ani při koncertech na to nemyslíme, pořád se snažíme být lepší nebo alespoň udržovat náš standard," uvedl Jarůšek.

Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a nese jméno českého skladatele první poloviny 20. století Pavla Haase (1899-1944). Za 14 let působení na hudební scéně dosáhl pozice mezinárodní interpretační elity. Od roku 2004 získalo kvarteto mnoho prestižních cen, mezi které patří mimo jiné vítězství v mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro nebo vítězství v mezinárodní soutěži smyčcových kvartetů Premio Paolo Borciani.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď