Park Komenského v centru Zlína se stal Parkem desetiletí

foto Park Komenského v centru Zlína.

Zlín - Zlínský park Komenského se stal Parkem desetiletí v České republice. Získal první cenu odborné poroty v soutěži pořádané Svazem zakládání a údržby zeleně. Prostor v centru Zlína zvítězil v konkurenci dalších 14 parků, řekli dnes ČTK mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák a ředitelka svazu Jana Šimečková.

Město dokončilo obnovu parku a přilehlé Školní ulice před dvěma lety, rekonstrukce stála přes 50 milionů korun. Z parku zmizely staré stromy a přerostlé keře, u nichž se scházeli lidé bez domova či narkomani. Vysazeno bylo 296 nových stromů, 3984 keřů a 11.434 trvale rostoucích květin. Desítky stromů byly odborně ošetřeny. V parku vzniklo nové dětské hřiště, přibyly cesty pro pěší a lavičky. Prostor je pokrytý bezplatným signálem wi-fi. Přilehlá Školní ulice je určena pro pěší. Park v poslední době využívají pořadatelé různých akcí, hojně jej využívají také obyvatelé a návštěvníci města.

"Jsme z vítězství parku Komenského opravdu nadšení. Návštěvníci si jej oblíbili, to víme z mnoha reakcí, a že se zamlouvá i odborníkům, to je další skvělá zpráva," uvedl primátorův náměstek Bedřich Landsfeld (STAN).

Zlínský park podle Šimečkové vystihuje to, co si člověk pod pojmem "park" představuje. Ocenila také napojení Školní ulice. Porota byla spokojená i s přístupem města k údržbě zeleně.

Druhé místo v soutěži získal park na Slovanském náměstí v Brně-Králově Poli. O třetí místo se podělil park Mlýnská strouha v Plzni a revitalizace parku na říčním ostrově Santos v Sušici. Zvláštní cenu udělila porota Klášterním zahradám v Litomyšli. Cenu veřejnosti získal Balneopark Vincenze Priessnitze v Jeseníku. Porota posuzovala především kvalitu péče a údržby i to, jak park slouží veřejnosti. Přihlásit se mohlo 24 děl oceněných v soutěži Park roku, kterou Svaz zakládání a údržby zeleně pořádá od roku 2003.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

13°C

Dnes je neděle 24. září 2017

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď