Památkáři našli v troskách kostela více než stoletý svícen

foto V Třinci začalo 16. srpna rozebírání trosek vyhořelého dřevěného kostelíku. Většina ohořelých trámů bude uskladněna a později se zváží jejich možné využití při stavbě nového kostela. Vlevo je odborník na lidové stavby v Česku Antonín Závada, který se v minulosti podílel například na obnově dřevěného kostela svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové.

Třinec (Frýdecko-Místecko) - Více než 100 let starý svícen i bohoslužebné náčiní našli dnes v troskách vyhořelého kostela v Třinci památkáři při rozebírání trosek historické stavby. ČTK to řekl ředitel Národního památkového úřadu Ostrava Michal Zezula. Zároveň se dnes přeměřovaly i zbytky trámů a jiných dřevěných stavebních prvků. Téměř vše bude uskladněno a později se zváží možné využití při stavbě nového kostela. Začne zřejmě příští rok. Hotový by měl být na jaře 2019. Náklady se odhadují na 20 milionů korun.

"Pokračuje další fáze dohledávání pozůstatků kostela. Dnes jsme našli například bohoslužebné náčiní a svícen pocházející z přelomu 19. a 20. století," řekl Zezula. Dodal, že památkáři dál sbírají i kovové součástky stavby, například kování oken a dveří či staré kované hřeby.

Rozebírání trosek má na starost odborník na lidovou architekturu Antonín Závada. "Už jsme odvezli jedno auto prvků, které jsme změřili a očíslovali," řekl Závada. Dodal, že jde především o ohořelé trámy z konstrukce kostela. Podle něj budou tyto práce hotovy do konce srpna.

Odborník na lidové a dřevěné stavby Závada v minulosti postavil i nový dřevěný kostel v Ostravě-Hrabové. V roce 1997 se podílel na velké opravě Libušína na Pustevnách v Beskydech. Za sebou má rekonstrukce tří desítek dřevěných kostelů, ale i stavby dřevěných rozhleden či větrných a vodních mlýnů. Téměř 40 let byl technickým náměstkem ředitele rožnovského skanzenu. Na starost měl právě stavby.

Kostel v Gutech vyhořel předminulý týden v noci na středu. Policie krátce nato zadržela tři mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka. Podle ní stavbu zapálili úmyslně. Minimálně jeden v tom chtěl pokračovat a měl vybraný už další objekt.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

23°C

Dnes je středa 23. května 2018

Očekáváme v 15:00 24°C

Celá předpověď