Palestinec najel kamionem do vojáků v Izraeli; čtyři mrtví

foto Palestinec najel v Jeruzalémě s kamionem do skupiny vojáků. Čtyři z nich přišli o život a dalších 15 utrpělo zranění. Podle izraelských médií byl pachatel na místě zastřelen.

Jeruzalém - Palestinec najel dnes v Jeruzalémě s kamionem do skupiny vojáků. Čtyři z nich přišli o život a dalších 15 utrpělo zranění. Stav jednoho ze zraněných je vážný. Podle izraelských médií byl pachatel na místě zastřelen. Mluvčí jeruzalémské policie prohlásila, že šlo o teroristický útok.

Řidič si vybral místo pro útok nedaleko promenády Armon Hanaciv na jihu města. Najel v plné rychlosti do hloučku vojáků, kteří právě vystupovali z autobusu. Pak ještě podle očitých svědků couval v zjevné snaze přejet co nejvíce lidí, než byl nakonec zneškodněn. Média zveřejnila fotku předního skla vozidla, které řídil, s mnoha průstřely.

"Je to teroristický útok," řekla v rozhlase mluvčí policie s tím, že na zemi ležela roztroušená těla. Policie oficiálně incident takto zatím nekvalifikovala. Mezi mrtvými jsou tři ženy a muž, všichni ve věku kolem 20 let.

Palestinec najel v Jeruzalémě s kamionem do skupiny vojáků. Čtyři z nich přišli o život a dalších 15 utrpělo zranění. Podle izraelských médií byl pachatel na místě zastřelen. Podle šéfa policie Roniho Alšeicha pocházel pachatel z arabské čtvrti Džibál Mukábir ve východním Jeruzalémě a bydlel prakticky nedaleko místa činu. Doposud nebyl v hledáčku policie. Alšeich řekl novinářům, že nemůže vyloučit, že se útočník nechal inspirovat podobným incidentem v prosinci na vánočním trhu v Berlíně, kde jiný pachatel zabil kamionem 12 lidí.

"Je samozřejmě možné, že byl ovlivněn sledováním televize, ale je obtížné se dostat do hlavy každého jednotlivce a stanovit, co ho ponouklo. Není ale pochyb o tom, že tyto věci mají vliv," řekl Alšeich.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který dnes navštívil místo neštěstí, řekl, že vše nasvědčuje tomu, že útočník podporoval Islámský stát (IS). Sousedé Fádího Kanbára, jehož média uvedla jako útočníka, označili za vyznavače fundamentalistické formy islámu - salafismu. Nepatřil ale prý k žádné palestinské politické frakci. Radikální verze salafismu je blízká k ideologii Islámského státu (IS). Ani ten se ale k útoku nepřihlásil.

Incident podle všeho souvisí s více než rok trvající sérii násilných útoků Palestinců na Izraelce, kterých se pachatele většinou dopouštějí noži. Několikrát bylo už ale jako zbraň použito také vozidlo. Od října při podobných incidentech už přišlo o život přes 230 Palestinců a 40 Izraelců.

Útok oslavovalo radikální palestinské hnutí Hamas, které ovládá Pásmo Gazy. Jeho mluvčí Fauzí Barhúm hovořil podle agentury Reuters o požehnaném hrdinském činu namířeném proti izraelské okupaci a zločinům Izraelců proti Palestincům.

Atmosféru v Izraeli v posledním týdnu poznamenal i rozsudek, v němž byl vojenským soudem uznán vinným ze zabití voják Elor Azaria, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince. Turistický průvodce, který na dnešního útočníka za volantem v obraně střílel, se domnívá, že řada vojáků v místě útoku dnes reagovalo pomalu právě kvůli zmíněnému verdiktu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je neděle 22. října 2017

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď