Palestinci pojmenovali školu po teroristce, Belgie stopla další pomoc

foto Ilustrační foto - Maskovaní palestinští ozbrojenci, příznivci hnutí Fatah.

Hebron/Brusel - Belgie pozastavila pomoc určenou palestinským školám. Reagovala na název, který dali Palestinci škole u Hebronu vybudované za belgické peníze. Nese jméno teroristky Dalál Mughrabíové, která se podílela na masakru v Izraeli. Zemřelo při něm 38 Izraelců včetně 13 dětí.

Belgická vláda oznámila, že základní škola, kterou Belgie pomáhala financovat v letech 2012 a 2013, dostala jméno po Mughrabíové bez vědomí belgických úřadů. Ministr zahraničí a ministr pro spolupráci a rozvoj Didier Reynders a Alexander De Croo označili výběr názvu za nepřijatelný.

"Dalál Mughrabíová byla palestinská teroristka, která se v roce 1978 podílela na teroristickém útoku proti Izraeli. Bylo při něm zabito 38 civilistů a mezi nimi 13 dětí. Belgie nedovolí, aby byla jakýmkoli způsobem spojována se jmény teroristů. Okamžitě jsme se spojili s palestinskou samosprávou a očekáváme od ní oficiální reakci," stojí v prohlášení belgické vlády.

Belgie kvůli tomu pozastavila dva další projekty za 3,3 miliony eur (85 milionů Kč). I v těchto případech jde o výstavbu palestinských škol. Palestinský zástupce při Evropské unii odmítl záležitost komentovat.

Mughrabíová pocházela z palestinského uprchlického tábora v Libanonu, byla zdravotní sestrou, ale po vypuknutí libanonské občanské války se zapojila do bojových operací palestinského hnutí Fatah. Při atentátu v roce 1978 zahynula a mnozí Palestinci ji označují za hrdinku. Izrael dlouhodobě poukazuje na to, že palestinská samospráva k udržování úcty k teroristům přispívá mimo jiné také tím, že po nich pojmenovává školy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 21. července 2018

Očekáváme v 19:00 30°C

Celá předpověď