Označení profesí se změnilo, z dělníků jsou operátoři výroby

foto Průmysl, strojírenství, dělník, pracovník - ilustrační foto.

Praha - Za posledních pár desítek let se v Česku změnilo označování řady profesí, znatelný je i nástup angličtiny do názvů pracovních pozic. Podle personálně-poradenské společnosti McROY Czech je z dělníka nyní operátor výroby, sekretářkám se říká asistentky a v extrémním případě firmy neváhají označit uklízečku za operátorku podlahových ploch.

"Po roce 1989 se mnohé v označování pracovních pozic změnilo. Vznikly zcela nové profese, především v oblasti informačních technologií. A drtivý nástup mělo anglické přejmenování," řekl ČTK Erik Švarcbach z McROY Czech.

Dříve málo vídaným jevem je v současnosti obvyklé různé pojmenování pro shodnou profesi. Sekretářky už dnes nejsou v kurzu, zato se to v inzerátech hemží profesemi, jako jsou office support, office coordinator, office manager, executive assistant či personal assistant. Ve všech případech jde o práci pro asistenty či asistentky, dříve sekretářky.

S výjimkou státní správy také prakticky vymizeli náměstci a nahradili je nejčastěji anglické názvy. "Ve firmách chtějí, aby název profese zněl co nejatraktivněji a aby byl srozumitelný mezinárodně," uvedl Švarcbach. Z dělníka se tak stal operátor výroby a většina pozic v obchodních firmách obsahuje slovo manažer.

Některé tradiční profese změnám ale odolávají. Kuchaři jsou i nadále kuchaři, totéž platí pro lékaře nebo právníky. Ani řemeslné profese neprošly přejmenováním. Firmy v inzerátech dál hledají truhláře, svářeče, slévače či zámečníky.

Změny názvů profesí:

dělník operátor výroby
prodavačka shop assistent
sekretářka office assistent, personal assistent
obchodní cestující/zástupce sales representative, account manager, sales manager, manažer prodeje
ředitel director, factory manager, general manager
účetní accountant
telefonista centre operator, hot line operator, help desk assistant
uklízečka operátorka podlahových ploch
pracovník zahraničního obchodu import manager
laborant farmaceutický asistent

zdroj: MCROY Czech

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je úterý 12. prosince 2017

Očekáváme v 3:00 5°C

Celá předpověď